Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Badania ujawniają wady AK-12

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 25 listopada 2012

CNIITOCzMASzu przekazał, że program badań wstępnych nowego rosyjskiego karabinka AK-12 został ukończony w 80%, ale podczas testów ujawniły się pewne wady konstrukcji.

Prace nad nową konstrukcją, nazwaną roboczo AK-12, rozpoczęto w sierpniu 2011, a pierwsze prototypy zostały skompletowane w grudniu 2011. Karabinek został zademonstrowany wicepremierowi FR pod koniec stycznia 2012, wówczas pokazano też jego pierwsze zdjęcia. Do końca listopada 2012 mają zakończyć się badania wstępne, które ujawniły pewne niedociągnięcia konstrukcji. W 2013 rozpoczną się badania kwalifikacyjne (państwowe) nowej broni. Premiera karabinka na TWM 2012 zbiegła się z oficjalnymi obchodami 205-lecia iżewskich zakładów / Zdjęcie: Siergiej Bobylew

Próby dwóch prototypów rozwijanego przez Iżmasz nowego karabinka AK-12 rozpoczęły się w Centralnym Instytucie Naukowo-Badawczym Mechaniki Precyzyjnej (CNIITOCzMASz) na początku listopada (Próby AK-12 i zmodyfikowanego AK-74, 2012-11-11). W piątek dyrektor podmoskiewskiej placówki Dmitrij Semizorow poinformował, że zrealizowano już 80% zaplanowanego programu badań wstępnych. Zgodnie z ustaleniami cykl prób ma potrwać do końca listopada 2012.

Obecnie badany są karabinki podstawowe, na bazie których ma powstać wielka rodzina broni strzeleckiej. Na zdjęciu wizualizacja systemu broni do naboju 5,45 mm x 39, w skład którego wchodzi karabinek podstawowy, subkarabinek (roboczo nazywany AKU-12) i karabinek maszynowy (RPK-12) / Rysunek: Iżmasz

Dyrektor CNIITOCzMASzu dodał jednak, że w trakcie testów ujawniono pewną liczbę wad konstrukcyjnych nowej broni. Zasłaniając się umowami poufności Semizorow nie ujawnił, jaki charakter mają niedociągnięcia AK-12. Podkreślił jednak, że producent jest w stanie poprawić słabe strony rozwijanego w Iżewsku karabinka.

Iżmasz obok rynku wojskowego nastawia się także na użytkowników cywilnych. Według obecnych planów zamierza w 2013 zaproponować im, oparte na platformie AK-12 m.in. sportowo-myśliwski karabinek samopowtarzalny do naboju 5,56 mm x 45 i samopowtarzalną strzelbę gładkolufową kalibru 12 / Rysunek: Iżmasz

Główny konstruktor zakładów Iżmasz Władimir Złobin, komentujący doniesienia ze strony CNIITOCzMASzu, zaznaczył, że ideą badań wstępnych jest właśnie wszechstronne sprawdzenie broni na etapie serii prototypowej i ujawnienie wszystkich jej braków i słabości. Dodał, że zakończeniu serii prób i przeanalizowaniu ich wyników, AK-12 zostanie zmodyfikowany tak, aby bez problemu mógł pozytywnie przejść badania państwowe planowane na drugą połowę 2013.

Złobin ujawnił, że nowa konstrukcja wzbudziła duże zainteresowanie rodzimych i zagranicznych służb mundurowych. Przypomniał też, że obecnie testowany jest karabinek podstawowy, na bazie którego ma powstać wielka rodzina broni strzeleckiej – od pistoletów maszynowych, przez karabinki i karabiny, aż do strzelb gładkolufowych samopowtarzalnych i automatycznych. Będą sprzedawane one nie tylko dla wojska i służb, ale także na rynku cywilnym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.