Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Certyfikat FAA dla bsl Puma

Lotnictwo cywilne, 28 lipca 2013

AeroVironment ogłosił, że jego mały bsl Puma uzyskał certyfikat FAA. Jako pierwszy w USA będzie mógł latać w cywilnej, kontrolowanej przestrzeni powietrznej – na razie nad Alaską.

Shad Babb i Armando Alvarado z University of Alaska pprzygotowują bsl Puma do startu z pokładu Arctic Explorer – trawlera rybackiego. 14 czerwca, niedaleko Bishop Point na wyspie Unalaska. Bezzałogowiec jest używany do obserwowania życia fauny, w tym lwów morskich, na podstawie specjalnego, czasowego zezwolenia / Zdjęcie: Keith Cunningham - University of Alaska Fairbanks

AeroVironment zbudował mały, ważący niecałe 6 kg, bsl Puma dla wojska (Mini-bsl dla US Army, 2013-01-17, Zakupy bsl od AeroVironment, 2012-06-14, Dania kupuje Raveny, 2007-09-12). Wiele bezzałogowców tego typu jest używanych w Afganistanie, prowadząc obserwacje z użyciem kamery pokładowej. Jednak loty dla celów komercyjnych, w kontrolowanej przestrzeni powietrznej wymagają uzyskania odrębnego certyfikatu. Puma, jako pierwszy bsl w USA, taki certyfikat od FAA (Federal Aviation Administration) otrzymała.

Przedstawiciele AeroVironment zapowiedzieli, że pierwszy cywilny bsl Puma zostanie dyslokowany na Alasce, gdzie ograniczenia użycia bsl w kontrolowanej przestrzeni powietrznej są stosunkowo najmniejsze. Ma to nastąpić w najbliższych miesiącach. Puma będzie rutynowo obserwować możliwe wycieki ropy naftowej z instalacji wydobywczych, a także nadzorować życie fauny i flory. Użycie bezzałogowca znacznie zwiększy bezpieczeństwo wykonywania takich zadań na rozległych, bezludnych terenach Alaski i Arktyki.

Po zebraniu pierwszych doświadczeń, bsl mają pojawić się na intensywniej zamieszkanych terenach Stanów Zjednoczonych. Odpowiednie przepisy FAA planuje wprowadzić najpóźniej w 2016. AeroVironment już zapowiedział certyfikowanie przez FAA kolejnego, znacznie większego bsl – Global Observer.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.