Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szwecja kupi dodatkowe 100 BvS10

Wojska lądowe, 24 września 2013

Wojska lądowe Szwecji zakupią 100 dodatkowych przegubowych transporterów BvS10 MkIIB.

Wartość 100 dodatkowych szwedzkich BvS10 MkIIB powinna wynieść około 160 mln USD. Ich dostawy mają rozpocząć się pod koniec br. i trwać do 2016. Opcja porozumienia z początku 2012 zakładała możliwość dokupienia do 127 nowych wozów / Zdjęcie: BAE Systems

Według informacji przekazanych przez minister obrony Szwecji, panią Karin Enström, Sztokholm podjął decyzję o zakupie 100 dodatkowych transporterów BvS10 MkIIB. Szwedzi zdecydowali się tym samym na częściowe wykorzystanie opcji pierwotnego porozumienia ze stycznia 2012 (Szwedzi kupili BvS10 MkIIB, 2012-01-10).

Dotyczyło ono sprzedaży wojskom lądowym tego państwa 48 transporterów tego typu. Dostawy BvS10 MkIIB, realizowane przez producenta, BAE Systems Hägglunds, rozpoczęły się w październiku 2012. Ostatnie pojazdy mają zostać przekazane odbiorcy w listopadzie br.

Dostawy kolejnych transporterów, których zakup został właśnie zapowiedziany, powinny rozpocząć się pod koniec br. Ostatnie z nich producent przekaże Szwedom w 2016.

Wartość zakupu dodatkowych BvS10 MkIIB nie została podana do publicznej wiadomości. Bardzo możliwe, że temat ten będzie stanowić przedmiot negocjacji pomiędzy władzami w Sztokholmie, a producentem pojazdów. Według lokalnych mediów Szwedzi powinni zapłacić za nowe wozy około 160 mln USD. Dla porównania, wcześniejsza umowa opiewała na kwotę około 100 mln USD.

Decyzja o zakupie dodatkowych BvS10 MkIIB to przede wszystkim wynik pozytywnych doświadczeń Szwedów z ich dotychczasowej eksploatacji, w tym w ramach misji ISAF w Afganistanie. Nowe wozy mają występować w kilku wersjach, w tym m.in. transportowej, ambulansu i wsparcia logistycznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra