Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MPCV gotowe do dostarczenia

Wojska lądowe, 18 listopada 2013

MBDA poinformowała o zakończeniu montażu i prób pierwszej partii zakupionych w 2011 mobilnych zestawów przeciwlotniczych Multi-Purpose Combat Vehicle (MPCV).

Opracowane przez MBDA zestawy przeciwlotnicze MPCV przenoszą po 4 pociski Mistral działające m.in. w trybie odpal i zapomnij. Do obsługi wozów wystarczy jeden żołnierz. Zestawy mogą też być kierowane zdalnie, ze stanowiska zewnętrznego. Minimalizuje to ryzyko strat w przypadku przeciwdziałania  przeciwnika/ Zdjęcie: MBDA

Przygotowane do wysłania MPCV zostały zakupione na początku 2011. Było to zarazem pierwsze zamówienie na opracowane przez MBDA wespół z niemieckim Rheinmetall Defence Electronics (RDE) mobilne zestawy przeciwlotnicze (Nowe systemy Rheinmetalla, 2009-01-31).

MPCV to wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral (Pierwszy kontrakt eksportowy Simbad-RC, 2013-02-20), osadzone na mobilnej platformie kołowej. Prace nad konstrukcją trwały 4 lata.

Po zakończeniu montażu pierwszej partii MPCV, a także przeprowadzeniu niezbędnych prób, zestawy są już gotowe do wysłania do odbiorcy. Przedsiębiorstwo nie podało, kto jest ich nabywcą, ani też jaką ich liczbę zdecydował się zakupić.

Wiadomo natomiast, że odpowiadający za przyszłą obsługę MPCV żołnierze zostali już przeszkoleni przez MBDA. Na terytorium przyszłego użytkownika kończy się też budowa linii montażowej. Pozwoli to użytkownikowi na samodzielny montaż kolejnych zestawów przeciwlotniczych.

W przyszłości producent chce zwiększyć uniwersalność zestawów MPCV, poprzez ich przystosowanie do przenoszenia broni ofensywnej. W osadzonych na pojazdach wyrzutniach umieszczone mają zostać opracowywane przez MBDA ppk rodziny MMP (Missile Moyenne Portee).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.