Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

FN SCAR-H PR dla Litwy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 grudnia 2013

Przedstawiciele litewskiego Dowództwa Logistycznego Sił Zbrojnych podpisali dzisiaj kontrakt na dostawy 7,62-mm samopowtarzalnych karabinów wyborowych FN SCAR-H PR.

Litwini zdecydowali się wprowadzić 7,62-mm samopowtarzalne karabiny wyborowe FN SCAR-H PR do uzbrojenia. Broń trafi do wszystkich drużyn piechoty. Masa karabinu to 4,5 kg, długość lufy 508 mm, długość całkowita 1010-1075 mm. Karabin zasilany jest z magazynków 10- i 20-nabojowych

Na początku 2013 Litwini ogłosili przetarg na dostawę samopowtarzalnej broni precyzyjnej do amunicji 7,62 mm x 51 NATO. Nowa konstrukcja ma trafić w ręce strzelców wyborowych, operujących w ramach każdej drużyny piechoty, podobnie jak to miało miejsce w przypadku SWD.

Nowe konstrukcje mają zastąpić używane przez armię litewską samopowtarzalne M14L1. Jest to opracowana w 2001 przez Koncernas Pergale wyborowa odmiana amerykańskiego M14, których dużą partię pozyskano w latach 1990. Według Litwinów charakterystyki M14L1 były podobne do rosyjskiego SWD (zasięg do ok. 700 m), ale broń zasilana była amunicją 7,62 mm x 51 zgodną ze standardem NATO.

Podpisanie kontraktu na dostawy karabinów FN SCAR-H PR wartego 9,6 mln litów (11,62 mln zł) miało miejsce 13 grudnia

Przed dokonaniem wyboru nowego samopowtarzalnego karabinu wyborowego, Litwini zastrzegli sobie prawo dokonania testów broni. Przez kilka miesięcy intensywnie sprawdzano dostarczane konstrukcje – ich niezawodność, ergonomię i funkcjonalność oraz celność, poszukując modelu optymalnego pod względem porównania ceny do parametrów. Pod uwagę brano też koszt części zamiennych oraz warunki ich dostawy.

Przyszły litewski karabin wyborowy w pełnym ukompletowaniu. Nieznana jest liczba zakupionej broni, acz cena kontraktu zdaje się sugerować, że Litwini kupili ok. 500 FN SCAR-H PR

Ostatecznie wybrana została belgijska, samopowtarzalna odmianę karabinu FN SCAR-H – model SCAR-H PR (Precision RIfle). Prototyp zaprezentowano w 2010 na Eurosatory (Premiery FN Herstal, 2010-06-17), a docelową konstrukcję na targach Milipol w 2011 (Samopowtarzalne kbw na Milipolu, 2011-10-20).

Konstrukcja FN SCAR-H PR bazuje na modelu opracowanym na zlecenie amerykańskich sił specjalnych i wprowadzonym do uzbrojenia jako Mk 20 Mod 0 SSR (Sniper Support Rifle), który później w 2012 trafił na rynek europejski jako FN SCAR-H TPR. FN SCAR-H PR w porównaniu ze standardowym modelem do amunicji 7,62 mm x 51 ma wydłużoną monolityczną komorę zamkową (z otworami do zmiany ustawień regulatora gazowego), pozwalającą na montaż przed celownikiem przystawek nokto- i termowizyjnych do prowadzenia ognia w nocy. Wyposażono go w precyzyjny mechanizm spustowy oraz dłuższą i grubszą 508-mm lufę, co pozwala na skuteczne rażenie celu na dystansie do 800 m.

Przed podjęciem decyzji o zakupie nowych karabinów Litwini intensywne testowali dostarczone im konstrukcje / Zdjęcia: MO Litwy

Wartą 9,6 mln litów (11,62 mln zł) umowę podpisał 13 grudnia ze strony litewskiej dowódca Dowództwa Logistycznego Sił Zbrojnych płk Sigitas Mundurs, a ze strony FN Herstal Sebastien Michel. FN SCAR-H PR będą kompletowane z celownikami Schmidt & Bender 3-12x50 PM II i dwójnogami Harrisa. Pierwsze egzemplarze mają dotrzeć na Litwę w 2014. Nie podano liczby zakupionych karabinów.  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.