Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni Sokół VIP dla Sił Powietrznych

Lotnictwo wojskowe, 23 grudnia 2013

PZL Świdnik przekazał dziś Siłom Powietrznym ostatni, 5. z zamówionych śmigłowców Sokół, przeznaczonych do przewozu VIP-ów.

Ostatni, piąty W-3WA Sokół, w wersji do transportu VIP-ów, który trafił do Sił Powietrznych / Zdjęcie: PZL Świdnik

Śmigłowiec dołączył do floty 4 innych wiropłatów W-3WA Sokół, przeznaczonych do transportu VIP-ów, będących na stanie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Wiropłaty są przystosowane do przewozu dwuosobowej załogi i maksymalnie 8 pasażerów. Wnętrza ich kabin zostały wykończone przy użyciu najwyższej jakości materiałów.

W kabinach zabudowane są także zintegrowane z wyposażeniem śmigłowca urządzenia audio, umożliwiające prowadzenie łączności wewnętrznej i zewnętrznej, za pomocą specjalnego systemu łączności GSM. Dzięki dodatkowemu wyciszeniu kabiny, znacznie zmniejszył się odczuwalny poziom hałasu, co zwiększa komfort podróżowania.

Śmigłowce są wyposażone w nowoczesny system nawigacji GPS, z bazą przeszkód terenowych i w radiolokator meterologiczny. Dane z tych urządzeń –  informacje o ukształtowanie terenu i warunków atmosferycznych – prezentowane na wyświetlaczach w kabinie załogi zapewniają lotnikom  lepszą świadomość sytuacyjną, zwiększając bezpieczeństwo lotu podczas lotów w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Śmigłowiec odebrała komisja pod przewodnictwem kpta Krzysztofa Justa, składająca się ze specjalistów Grupy Obsługi Technicznej oraz załoga z Grupy Działań Lotniczych w składzie ppłk pil. Stanisław Kondrat i mjr pil. Paweł Gonet. Ze Świdnika najnowszy nabytek przyprowadzili na Okęcie kapitanowie piloci Paweł Rokicki i Adam Sykut.

Jesteśmy zadowoleni z najnowszych śmigłowców W-3WA. Cechuje je wysoka sprawność, a pasażerowie podróżują w wygodnych warunkach. Wszystkie nowe Sokoły są wykonane w jednolitej wersji, co ułatwia eksploatację. Pierwsza czwórka wylatała od lutego 2013 około 700 h, z tego pierwszy z dostarczonych (1014) aż 300 h – powiedział ppłk Tomasz Witek, dowódca Grupy Obsługi Technicznej, szef Techniki Lotniczej w 1. BLTr.

Dostawa śmigłowców W-3WA Sokół, przeznaczonych do transportu VIP-ów, jest rezultatem umowy zawartej przez PZL Świdnik z Ministerstwem Obrony Narodowej w 2011. Wszystkie wiropłaty przekazano w br. (Czwarty Sokół dla 1. BLTr , 2013-11-20, Trzeci Sokół VIP dla 1. BLT, 2013-08-02)


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.