Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USCG Polar Star na ratunek...

Marynarka wojenna, 07 stycznia 2014

Lodołamacz straży wybrzeża USA (USCG), USCGC Polar Star (WAGB 10), pomoże uwięzionym w lodach Antarktydy rosyjskim i chińskim statkom.

MV Akademik Szokalski wypłynął z Nowej Zelandii 28 listopada. Celem jego podróży było uczczenie setnej rocznicy zakończenia ekspedycji Australasian Antarctic Expedition pod kierownictwem Douglasa Mawsona, której efektem było odkrycie Zatoki Commonwealthu / Zdjęcie: Stars & Stripes

Australijska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi (AMSA) zwróciła się do USCG z prośbą o pomoc w uwolnieniu uwiezionych w lodach Antarktydy: rosyjskiego statku badawczego MV Akademik Szokalski oraz chińskiego lodołamacza, Xue Long, który to pierwotnie sam szedł na pomoc Rosjanom (Ka-32 w akcji ratowniczej na Antarktydzie, 2014-01-04). Amerykanie opuścili port morski w Sydney w niedzielę i idą w kierunku Zatoki Commonwealthu, gdzie znajdują się statki.

MV Akademik Szokalski utknął w Zatoce Commonwealthu w Wigilię. Idący mu na pomoc Xue Long nie był w stanie pokonać przeszkody w postaci grubej pokrywy lodowej, miejscami sięgającej 3 m i sam znalazł się w potrzasku. USCGC Polar Star powinien dotrzeć do uwięzionych w ciągu tygodnia.  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.