Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Thales wybrał granatnik SL40 do karabinka EF88

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 stycznia 2014

Thales Australia poinformował o wyborze jednostrzałowego 40-mm granatnika podwieszanego Steyr-Mannlicher SL40 do rozwijanego przez przedsiębiorstwo przyszłego karabinka EF88 dla australijskich sił zbrojnych.

Austriacki 40-mm granatnik Steyr-Mannlicher SL40 wybrany przez Thales Australia jako preferowana broń podwieszana do przyszłego karabinka EF88 armii australijskiej. Nie oznacza to automatycznie przyjęcie go do uzbrojenia, a selekcję przez producenta. Na zdjęciu granatnik podwieszony pod karabinek F90 – eksportową, nieco zmodyfikowaną odmianę EF88 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Podstawowym uzbrojeniem armii australijskiej jest karabinek F88, czyli zmodyfikowana odmiana austriackiego Steyr AUG A1, wprowadzona do uzbrojenia w 1988. Była ona produkowana przez zakłady ADI w Lithgow. W 2001 do linii wprowadzono karabinek-granatnik F88 GLA, do którego zakupiono 3047 podwieszane 40-mm granatniki RM Equipment M203PI.

W 1995 rozpoczęto prace studyjne nad programem modernizacji żołnierza LAND 125 Soldier Combat System o kryptonimie Wundurra (w języku Aborygenów oznacza to wojownika). Jego trzecia faza zakładała modernizację broni strzeleckiej, jak też jej dodatkowego wyposażenia. W sierpniu 2008, w dwudziestą rocznicę wprowadzenia F88 do uzbrojenia, Thales Australia podpisał 3-etapowy kontrakt na opracowanie zmodyfikowanego karabinka.

Jednocześnie, we wrześniu 2008 koncern, który przejął zakłady w Lithgow (Stulecie fabryki broni w Lithgow, 2012-11-17), otrzymał kontrakt na dostarczenie od marca 2009 zmodyfikowanych F88SA2, dostosowanych do amunicji 5,56 mm x 45 M855. W celu poprawienia właściwości maskujących karabinka, zmieniono kolor komory zamkowej, lufy i celownika oraz jego montażu na piaskowy. W 2011 rząd przeznaczył 8 mln AUD (21 mln PLN) na kolejny etap projektu – stworzenie, przetestowanie i wdrożenie do produkcji prototypów zmodyfikowanych EF88 (Enhanced F88).

Granatnik SL40 jest ładowany do strzału przez odchylenie lufy w lewo. Ma mechanizm spustowy z samonapinaniem, co oznacza, że w przypadku wystąpienia niewypału, można ponownie ściągnąć spust bez otwierania lufy i napinania broni. SL40 ma masę 1,025 kg i lufę długości 180 mm / Zdjęcie: Thales Australia

Nowa konstrukcja ma zmniejszoną masę – z 3,79 kg (4,1 kg z zamontowanym celownikiem optycznym) do 3,4 kg (3,62 kg). Zmieniono komorę zamkową, wprowadzając dłuższą górną szynę montażową i dwie szyny boczne. Przekonstruowano mechanizm spustowo-uderzeniowy, w którym często występowały zacięcia, gdy prowadzono ogień z podwieszonego granatnika M203PI. Pojawiła się lżejsza, wzdłużnie żłobkowana, samonośna lufa, jak też składana rękojeść napinania. W EF88 zmodyfikowano plastykowy płaszcz komory zamkowej, wprowadzając występ pełniący rolę poduszki policzkowej. Poprawiono kształt okna wyrzutowego łusek, co ułatwia ich ekstrakcję. Zmieniono kształt stopki, jak też osłony dłoni, przez co może ona lepiej pełnić rolę chwytu przedniego. Jednocześnie kabłąk został dostosowany do szybkiego montażu granatnika podwieszanego, którego język spustowy wsuwany jest przez pionowy otwór. Strzelec może go dzięki temu obsługiwać nie zdejmując dłoni z chwytu pistoletowego.

Thales Australia testował dwa typy 40-mm granatników podwieszanych do nowej broni, obie konstrukcje stworzone przez austriackie przedsiębiorstwa: opracowany w 2009 przez Madritsch Weapon Technology model ML40AUS (Granatnikowe premiery, 2009-09-12) i pokazany po raz pierwszy w 2012 przez Steyr-Mannlicher GL 40 (Eurosatory: Steyr ujawnia GL 40, 2012-06-12). I to właśnie odmiana tego ostatniego, nazwana SL40 została uznana przez Thales Australia za najlepszą i wybrana do karabinka EF88.

Zanim Thales Australia zdecydował się na wybór SL40, kilka lat intensywnie testował broń z innym granatnikiem podwieszanym do amunicji 40 mm x 46SR, również austriackiego producenta – Madritsch Weapon Technology ML40AUS / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Steyr SL40 jest ładowany do strzału przez odchylenie lufy w lewo. Przycisk zatrzasku umieszony został na lewej stronie samej lufy. Broń ma mechanizm spustowy z samonapinaniem, co oznacza, że w przypadku wystąpienia niewypału, można ponownie ściągnąć spust bez otwierania lufy i napinania broni. Granatnik wyposażono w symetryczne dźwignie bezpiecznika blokującego spust, wyprowadzony wewnątrz osłony dło. SL40 może zostać zamocowany bez użycia narzędzi, w warunkach polowych pod wszystkie odmiany karabinka – w tym wersje ze skróconą lufą, jak też opracowany przez Thales Australia na bazie EF88 nowy, przeznaczony na eksport model F90.

W grudniu 2013 Thales Australia rozpoczął poszukiwania dodatkowego wyposażenia do EF88, które ma być zakupione w ramach fazy 3C programu LAND 125. Główny nacisk położony jest na optyczne i optoelektroniczne systemy celownicze dzienne i nocne dla nowej broni, pozwalające na namierzenie, śledzenie i niszczenie celu. Akcesoria mają być mocowane do broni na nowej uniwersalnej szynie montażowej STANAG 4694/NAR (NATO Accessory Rail). Testy i analizy dodatkowego wyposażenia mają być zakończone w ciągu najbliższych kilku miesięcy. W 2015 broń wraz z akcesoriami ma przejść II etap australijskich badań wojskowych i zostać wdrożona do produkcji seryjnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.