Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Trzy lata wojny domowej w Syrii

Strategia i polityka, 15 marca 2014

Dziś mija trzecia rocznica wybuchu wojny domowej w Syrii. Trwający od 15 marca 2011 konflikt kosztował życie blisko 150 tysięcy osób.

W trwającym już 3 lata konflikcie życie straciło około 150 tys. osób, a 9 mln Syryjczyków musiało opuścić swoje domostwa. Ponad 2,5 mln z nich zostało zarejestrowanych (lub też rejestracji oczekuje) jako uchodźcy w państwach ościennych / Zdjęcie: The Atlantic

W trwających 3 lata walkach między siłami reżimu Baszara al-Assada a rebeliantami, życie straciło około 150 tys. osób (115 tysięcy ofiar w Syrii, 2013-10-01). Ponad 2,5 mln Syryjczyków zostało zarejestrowanych w krajach ościennych jako uchodźcy, albo też takiej rejestracji oczekuje (Juz 2 mln uchodźców w Syrii, 2013-09-04). W samej Syrii 6,5 mln ludzi, musiało opuścić swoje domostwa. Razem daje to ponad 40% ludności tego państwa, według poziomu sprzed 3 lat.

Początkowo konflikt koncentrował się wokół walk sił rządowych z przeciwnikami prezydenta al-Assada. Szybko zaangażowały się weń siły ekstremistyczne, w dużym stopniu związane z organizacją Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL). Wojska reżimowe wspierają z kolei bojownicy Hezbollahu, przejmując jednocześnie część nowoczesnego syryjskiego uzbrojenia, mogącego zagrozić sąsiadującemu z Syrią Izraelowi (Izraelczycy zbombardowali pozycje Hezbollahu, 2014-02-27) i zdestabilizować cały region.

Z czasem walki w Syrii zaczęły rozlewać się na terytoria państw z nią sąsiadujących. Najbardziej zagrożonym tym zjawiskiem jest Irak, destabilizowany walkami sił rządowych z ISIL (W Iraku ciągle niespokojnie, 2014-03-07). Niespokojnie jest też we wspomnianym Izraelu, który od dłuższego czasu zwraca uwagę na rosnącą aktywność ekstremistów na terenie spornych Wzgórz Golan, zagrażającą życiu i zdrowiu rozmieszczonych wzdłuż linii demarkacyjnej żołnierzy (Hezbollah aktywny na Wzgórzach Golan, 2014-03-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.