Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt chińsko-turecki prawie gotowy

Przemysł zbrojeniowy, 31 marca 2014

Przedstawiciel koncernu CPMIEC poinformował, że kontrakt na dostawę chińskich systemów przeciwlotniczych FD-2000 dla Turcji jest prawie gotowy do podpisania.

Przedstawiciel koncernu CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corp.) po raz pierwszy publicznie zabrał głos na temat wygranego przetargu na dostawy dla Turcji (w ramach w ramach programu T-LORAMIDS) chińskich systemów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu HQ-9 (FD-2000, kopia rosyjskiego S-300, Zakup FD-2000 przez Turcję nie jest przesądzony, 2013-10-01). Podczas DIMDEX 2014 (International Maritime Defence Exhibition) w Doha w Katarze chiński koordynator programu, Wu Yang poinformował, że umowa jest prawie gotowa do podpisania. Według wcześniej ujawnionych informacji, jej wartość ma wynieść 3,44 mld USD (10,5 mld zł).

Wybór przez Turcję CPMIEC, jako dostawcy systemu przeciwlotniczego, wywołał silny opór USA. Amerykanie twierdzą, że koncern z ChRL jest objęty ich sankcjami. Co więcej, chiński system może okazać się niekompatybilny z systemami przeciwlotniczymi innych krajów NATO. Ankara odpowiada, że sankcje innych krajów jej nie interesują, jeżeli szkodzą tureckiej gospodarce, a kontrakt zawiera korzystne zapisy offsetowe – o transferze technologii i udziale rodzimych przedsiębiorstw w przyszłej produkcji. Turcja będzie też mogła samodzielnie modernizować i rozwijać zakupione systemy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.