Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakup FD-2000 przez Turcję nie jest przesądzony

Wojska lądowe, 01 października 2013

Władze tureckie twierdzą, że wciąż mogą odwołać podjętą niedawno decyzję o wyborze chińskich systemów obrony powietrznej FD-2000, jednak uważają, że nie muszą zwracać uwagi na wytyczne z USA.

Zdjęcie: MO ChRL

Ubiegłotygodniowa decyzja o wyborze chińskiego systemu obrony powietrznej FD-2000 (Chińskie systemy OP dla Turcji, 2013-09-27) przez Turcję, będącą członkiem NATO, wywołała poważne zaniepokojenie na najwyższych szczeblach w Waszyngtonie. Jego producent, CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corp.) jest objęty amerykańskimi sankcjami. Źródła zbliżone do Dowództwa Sojuszu mówią, że współpraca z ChRL może spowodować wątpliwości co do bezpieczeństwa i kompatybilności uzbrojenia i wyposażenia.

Wicepremier Turcji Bulent Arinc twierdzi, że decyzja (o zakupie FD-2000) została podjęta wyłącznie w interesie tureckim. Inny kraj nie może mówić nam, że jakiś producent jest na czarnej, czy czerwonej liście, dlatego nie możemy kupować od niego uzbrojenia. Jako członek NATO mamy dobre relacje z innymi krajami, zwłaszcza USA. Jednak kiedy chodzi o bezpieczeństwo Turcji, podejmujemy decyzje bez oglądania się na innych – podsumował Arinc.

W odpowiedzi rzecznik Departamentu Stanu Jen Psaki stwierdziła, iż Biały Dom ma poważne obawy co do prowadzenia rozmów przez rząd Turcji z przedsiębiorstwem, objętym sankcjami USA, na temat systemu obrony powietrznej, który nie będzie interoperacyjny z systemami NATO lub wspólnymi zdolnościami obronnymi. Będziemy kontynuować rozmowy w tej kwestii – dodała Psaki.

Nieco inaczej podchodzi do sprawy prezydent Turcji Abdullah Gul, który w wywiadzie dla dziennika Hurriyet Daily News powiedział: Zakup (FD-2000) nie jest jeszcze przesądzony … Jest krótka lista, a Chińczycy są na jej początku. Powinniśmy zwracać uwagę na uwarunkowania, ale nie ma wątpliwości, że Turcja przede wszystkim jest członkiem NATO.

Źródła zaznajomione z warunkami przetargu twierdzą, że Turcja wciąż może zrezygnować z FD-2000, ponieważ zeszłotygodniowe oświadczenie było wyborem, a nie zawarciem kontraktu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.