Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kobiety będą służyć na francuskich OP

Marynarka wojenna, 17 kwietnia 2014

Marynarka wojenna Francji zdecydowała się na zniesienie zakazu służby kobiet na pokładach atomowych okrętów podwodnych.

Decyzja o służbie kobiet na pokładach francuskich atomowych okrętów podwodnych, mimo pozytywnych reakcji ze strony opinii publicznej, wzbudza obawy o ich zdrowie fizyczne i psychiczne, a także o dyscyplinę na pokładzie, w związku z brakiem prywatności i przebywaniem przez marynarzy w ograniczonej przestrzeni / Zdjęcie: MO Francji

Pierwsze kobiety będą mogły rozpocząć służbę na pokładach francuskich atomowych OP już w 2017. W br. Marine Nationale (marynarka wojenna Francji) wybierze 3 kandydatki, które w 2015 rozpoczną obowiązkowe przeszkolenie.

W pierwszej kolejności kobiety będą służyć na pokładach strategicznych okrętów typu Triomphant. Ich wnętrze zostanie specjalnie do tego celu przystosowane, co wiążę się z wydzieleniem oddzielnych kabin sypialnych czy pomieszczeń sanitarnych. W przyszłości kobiety będą mogły rozpocząć służbę na nowych atomowych OP typu Barracuda, które mają zastąpić obecnie eksploatowane jednostki typu Rubis (Postępy budowy Barracudy, 2011-12-20).

Decyzja dowództwa Marine Nationale, choć przełomowa w historii tego rodzaju francuskich sił zbrojnych, jest kontynuacją pewnego trendu, zapoczątkowanego przed kilkoma laty przez US Navy i Royal Navy. Te wprowadziły lub też zapowiedziały wprowadzenie zmian w polityce kadrowej, odpowiednio, w 2010 i 2011 (Pierwsze kobiety na pokładach OP, 2010-04-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.