Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót szwajcarskich Tigerów

30 czerwca 2008

4 z 12 szwajcarskich F-5E Tiger II, wypożyczonych austriackim wojskom lotniczym powróciło dzisiaj do macierzystej bazy Payerne.

Tuzin Tigerów stanowił przez prawie 4 lata jedyną siłę myśliwską Austrii. Obecnie F-5 są zastępowane przez 15 Eurofighetrów. Całe austriackie siły zbrojne na stopie pokojowej liczą 31 tys. żołnierzy, a wydatki wojskowe nie przekraczają 1% PKB / Zdjęcie: MO Austrii

Austriacy wypożyczyli samoloty w 2004. Było to konieczne do zachowania możliwości odbywania lotów patrolowych, po wycofaniu 24 samolotów Saab J 35 Draken, a przed przyjęciem Eurofighterów (zobacz: Eurofighter - koniec pierwszej odsłony).

Austriacy płacili co roku ok. 13,5 mln Euro za wykorzystywanie sprzętu, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Od tego czasu tuzin samolotów wylatał łącznie ok. 5 tys. h. Maszyny zostały nieznacznie zmodyfikowane, przez zamontowanie innego wyposażenia radiowego i nawigacyjnego.

Powrót pierwszej czwórki jest możliwy dzięki wejściu do służby pierwszych z 15 zamówionych Eurofighterów. Ostatnie Tigery wrócą do Szwajcarii w październiku. 10 z nich będzie wykorzystywanych operacyjnie, do czasu ich wycofania i zastąpienia przez nowe samoloty, wybierane obecnie w programie Partial Tiger Replacement (zobacz: Testy następców F-5).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.