Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holenderskie Apache już w Mali

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 20 maja 2014

Pierwsze śmigłowce uderzeniowe AH-64D dotarły już do bazy holenderskiego kontyngentu w Mali.

Holenderski kontyngent wojskowy w Mali będzie użytkował 4 śmigłowce uderzeniowe AH-64D, których zadaniem będzie patrolowanie wybranych obszarów i zbieranie informacji na temat ewentualnych ruchów oddziałów rebeliantów. Dodatkowo, wojskowi będą użytkować też ciężkie śmigłowce transportowe CH-47D oraz bezzałogowe statki latające ScanEagle i RQ-11 Raven

W ramach wsparcia misji ONZ w Mali, United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali (MINUSMA) (Pierwsze Pumy dla MINUSMA, 2014-03-31), Holandia wyśle do Afryki co najmniej 380 żołnierzy, policjantów i cywilnych pracowników ministerstwa obrony. Kontyngent będzie wspierany przez cztery AH-64D.

Holenderskie AH-64D zostały przetransportowane do portu lotniczego w Bamako, stolicy Mali, na pokładzie samolotu transportowego AN-124 Rusłan

Zostały one wysłane do Mali przed kilkoma tygodniami i trafiły do stolicy tego państwa, Bamako, na pokładzie samolotu transportowego AN-124 Rusłan. Po zmontowaniu, pierwsze Apache przeleciały już do bazy holenderskiego kontyngentu, Kamp Castor, w Gao na zachodzie kraju. W najbliższym czasie na miejsce dotrą pozostałe dwa AH-64D.

W ramach malijskiej misji, Holendrzy będą użytkować szereg pojazdów, w tym wozy patrolowe Bushmaster 4x4, samochody terenowe Mercedes-Benz 4x4, wozy rozpoznawcze Fennek 4x4 oraz czterokołowe motocykle Suzuki King Quad 750 AXI (na zdjęciu)

 Holenderskie wiropłaty będą angażowały się przede wszystkim w zadania związane z patrolowaniem wybranych obszarów oraz zbieraniem informacji o ewentualnych ruchach oddziałów rebelianckich. W razie potrzeby, śmigłowce mają wspierać ogniowo rozmieszczone na ziemi oddziały, których zadaniem będzie z kolei niesienie pomocy materialnej cywilom i szkolenie oddziałów policyjnych, a także rozpoznanie.

Decyzja o wysłaniu holenderskiego kontyngentu wojskowego do Mali została podjęta pod koniec zeszłego roku. Na miejscu będzie służyło co najmniej 380 żołnierzy, policjantów i cywilów. W przyszłości kontyngent może zostać zwiększony. Holendrzy pozostaną w tym państwie co najmniej do końca 2015. W połowie przyszłego roku Haga ma podjąć decyzję o ewentualnym wydłużeniu misji / Zdjęcia: MO Holandii

Poza samymi AH-64D w Mali służyć będą też trzy holenderskie ciężkie śmigłowce transportowe CH-47D. Będą używane do transportu zaopatrzenia i ewakuacji medycznej. Holenderski kontyngent będzie też wykorzystywał bezzałogowe statki latające ScanEagle oraz RQ-11 Raven, a także szeroką gamę pojazdów, w tym samochody patrolowe Bushmaster 4x4 (Kolejne Bushmastery dla Holandii, 2009-08-20), terenowe Mercedes-Benz 4x4, opancerzone wozy rozpoznawcze Fennek 4x4 oraz czterokołowe motocykle Suzuki King Quad 750 AXI.

W Mali stacjonują też polscy żołnierze, służący w tym afrykańskim państwie w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW Mali), wspierającego misję EUTM Mali (European Union Training Mission). Ich zadaniem jest szkolenie malijskich żołnierzy oraz zabezpieczenie transportowe i inżynieryjne misji (Rok działania PKW Mali, 2014-02-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.