Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny szukają samolotów szturmowych

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 22 maja 2014

Ministerstwo obrony Filipin rozpisało przetarg na dostawę nowych samolotów szturmowych.

Wśród potencjalnych oferentów w filipińskim przetargu na nowe samoloty szturmowe wymienia się m.in. Embraera z EMB 314 Super Tucano (na zdjęciu), Beechcrafta z T-6 Texan II oraz Pilatusa z PC-21. Za głównego faworyta konkursu wymienia się pierwszego producenta. Nowe statki powietrzne mają być dostarczone w ciągu półtora roku od wyboru dostawcy / Zdjęcie: MO Brazylii

Przetarg dotyczy dostawy sześciu nowych samolotów szturmowych, które pozwolą na wycofanie ze służby wiekowych OV-10 Bronco. Wartość przedsięwzięcia wynosi 4,9 mld PHP (347,4 mln zł). Wielkość zamówienia może w przyszłości wzrosnąć.

Resort obrony nie podał dokładnych wymogów technicznych stawianych potencjalnym oferentom. Manila wymaga jednak, aby konstrukcje były już sprawdzone w służbie i użytkowane przez co najmniej jedno państwo. Wśród potencjalnych ofert wymienia się m.in. EMB 314 Super Tucano Embraera, T-6 Texan II Beechcrafta oraz PC-21 Pilatusa. Za faworyta uchodzi samolot brazylijskiego producenta.

Nowe samoloty szturmowe pozwolą na wycofanie z linii wiekowych OV-10 Bronco, używanych m.in. w walkach z islamistycznymi partyzantkami na południu kraju / Zdjęcie: MO Filipin

Nowe samoloty szturmowe wzmocnią potencjał bojowy filipińskich sił zbrojnych w stosunku do zagrożeń wewnętrznych oraz zewnętrznych. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o walkę z islamistyczną partyzantką z południa kraju. Co prawda Manila zawarła w ostatnich miesiącach porozumienie pokojowe z największym ugrupowaniem partyzanckim, Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro (MILF) (Filipiny kończą z wieloletnią rebelią, 2014-03-27, Filipińczycy bombardują rebeliantów, 2011-10-24), jednak gotowość walki przeciw siłom rządowym deklarują nadal mniejsze podmioty, takie jak Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF).

Rosnące zagrożenie ze strony ChRL skłania władze w Manili do uruchamiania wielu nowych programów zbrojeniowych, dotyczących wszystkich rodzajów sił zbrojnych tego państwa. Filipińczycy decydują się też na modernizację lub rozbudowę infrastruktury wojskowej, zwłaszcza lotnisk i portów morskich. Nie bez powodu Filipiny zgodziły się też w ostatnim czasie na udostępnienie własnych baz dla USA / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Nowym wyzwaniem dla sił zbrojnych Filipin jest z kolei zagrożenie zewnętrzne w postaci coraz agresywniejszej polityki ChRL na wodach Morza Południowochińskiego, gdzie oba podmioty są stronami w wielonarodowych sporach terytorialnych o wyspy archipelagów Spratly i Paracelskiego (Bliżej porozumienia o bazach na Filipinach, 2014-02-21). Wydarzenia na omawianym akwenie stały się motorem napędowym dla wielu programów zbrojeniowych Manili, które koncentrują się wokół wszystkich rodzajów sił zbrojnych tego państwa (Drugi przetarg na filipińskie amfibie, 2014-04-22; Amerykańskie RPG-7 dla Filipin, 2014-02-10), w tym przede wszystkim Hukbóng Dagat ng Pilipinas (marynarki wojennej Filipin) (Śmigłowce ZOP dla Filipin, 2012-08-23).

Trzeba podkreślić, że zapowiadany zakup nowych samolotów szturmowych to kolejne w ostatnim czasie przedsięwzięcie mające na celu wymianę floty statków powietrznych użytkowanych przez Hukbóng Himpapawid ng Pilipinas (wojska lotnicze Filipin). W marcu Manila zawarła porozumienie z południowokoreańskim Korea Aerospace Industries o zakupie 12 lekkich naddźwiękowych myśliwców KAI FA-50 Golden Eagle (Filipiny kupują FA-50, 2013-01-30). W ramach tego samego programu zbrojeniowego, Filipiny nabyły też ostatnio 8 śmigłowców Bell 412 (Belle 412 dla Filipin, 2014-03-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.