Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kanada jednak kupi F-35?

Lotnictwo wojskowe, 06 czerwca 2014

Według doniesień amerykańskich mediów, rząd w Ottawie przesądził już zakup nowych samolotów wielozadaniowych. Będą nimi F-35.

Rysunek: MO Kanady

Agencja Reuters informuje, powołując się na źródła w przemyśle kanadyjskim, że rząd w Ottawie podjął już decyzję co do zakupu nowych samolotów wielozadaniowych, które zastąpią w służbie CF-188 Hornet. Według nich zakończony niedawno proces analizy przedsięwzięcia wykazał, że należy zrezygnować z rozpisania nowego przetargu (Wkrótce przetarg na następców CF-188?, 2014-01-09) i powrócić do pierwotnej koncepcji, czyli nabycia 65 F-35A, za sumę 9 mld CAD (niemal 25 mld zł).

Decyzja musi zostać zatwierdzona przez rząd Stephena Harpera. Oczywiście posunięcie to spotka się z ostrą krytyką ze strony opozycji, która optowała za ogłoszeniem nowy przetargu. Jednak wielu członków rządu popiera zakup F-35.  

Ottawa podjęła już decyzję o zakupie 65 F-35 w 2010, ale dwa lata później wycofała się z pomysłu, ze względu na przewidywane przez analityków wysokie koszty eksploatacji tego typu. Jednak według nieujawnionego źródła ocena wszystkich dostępnych na rynku samolotów wielozadaniowych wykazała, że tylko F-35 spełnia wymagania stawiane przez Royal Canadian Air Force (RCAF, królewskie wojska lotnicze Kanady).

Oprócz tego jeden z raportów wykazał, że przetarg na nowe samoloty potrwa 3 lata, w trakcie których Kanadyjczycy będą musieli wydać 20 mln CAD, aby utrzymać w stanie zdatności do lotu pojedynczego CF-188. Obecnie w służbie RCAF znajduje się 79 Hornetów.

Według Reutersa oficjalna decyzja o zakupie F-35 przez Kanadę ma być ogłoszona przed wakacjami. Z kolei agencja CBC podaje, że wspomniana wcześniej ocena nie została jeszcze zakończona, co oznacza, że nie podjęto żadnej decyzji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra