Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kamuflaż OCP dla US Army

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 04 sierpnia 2014

31 lipca oficjalnie ogłoszono wprowadzenie nowego wzoru maskującego OCP dla umundurowania i wyposażenia osobistego żołnierzy US Army.

Nowy kamuflaż US Army nosi nazwę Operational Camouflage Pattern (OCP). Został opracowany przez Crye Precision w 2009 jako Scorpion W2, modyfikacja wzoru Scorpion powstałego kilka lat wcześniej

Nowy kamuflaż nosi nazwę Operational Camouflage Pattern (OCP) i powstał kilka lat temu jako Scorpion W2. Podobnie jak MultiCam to wzór uniwersalny, zbudowany z kompozycji plam, w której zastosowano m.in. płynne przejścia tonalne oraz grupki małych plamek. Kolorystyka odpowiada uśrednionej większości barw spotykanych w szerokim zakresie środowisk naturalnych. Wraz z nowym wzorem pojawi się nowy udoskonalony wariant munduru ACU, w którym kieszenie na rękawach są pionowe z zamkiem, a nie zapinana patką na rzep, jak do tej pory.

Aktualnie umundurowanie US Army występuje w dwóch kamuflażach. Wzór pikselowy Universal Camouflage Pattern (UCP) wraz z mundurem polowym Army Combat Uniform (ACU) przyjęto w 2004 jako jedyny uniwersalny. Zastąpiło ono dotychczas używane kamuflaże leśne M81 Woodland wraz z umundurowaniem BDU (Battle Dress Uniform) i pustynne M85 6-Color Desert i M99 3-Color Desert/DBDU.

Podobnie jak MultiCam to OCP wzór uniwersalny, zbudowany z kompozycji plam, w której zastosowano m.in. płynne przejścia tonalne oraz grupki małych plamek. Kolorystyka odpowiada uśrednionej większości barw spotykanych w szerokim zakresie środowisk naturalnych. Wraz z nowym wzorem pojawi się nowy udoskonalony wariant munduru ACU, w którym kieszenie na rękawach są pionowe z zamkiem, a nie zapinana patką na rzep, jak do tej pory / Zdjęcia: PEO Soldier

Po krytyce, jaka spadła na UCP za słabą efektywność, co została potwierdzone w kilku testach, w 2009 rozpoczęło program zmierzający do opracowania nowego wzoru maskującego (Uniwersalny nie taki uniwersalny, 2009-07-04). W czasie jego trwania przeprowadzono badania użytkowe różnych kamuflaży. Pierwszym tego efektem było przyjęcie do użytku w Afganistanie wzoru MultiCam opracowanego przez Crye Precision i używanego od kilku lat przez komandosów podległych USSOCOM (Nowy kamuflaż Australijczyków, 2012-10-24; Zmiana barw żołnierzy JKM , 2009-12-23; Nowa odzież Gromu, 2007-09-21).

Wybór nowego docelowego kamuflażu miał być przeprowadzony drogą konkursu. Badano w nim różne wzory, a do finału przeszły cztery propozycje zgłoszone przez przedsiębiorstwa Crye Precision, ADS (wraz Hyperstelth), Kryptek i Brockwood. W konkursie nie wyłoniono żadnego zwycięzcy.

Wreszcie, 31 lipca ogłoszono, że nowym kamuflażem US Army o nazwie Operational Camouflage Pattern (OCP). Było to zaskoczenie, bo wzór ten nie znalazł się w finale wspominanego konkursu. OCP nosił wcześniej nazwę Scorpion W2. Była to druga, zmodyfikowana w 2009 wersja wzoru maskującego Scorpion, jaki jeszcze przed 2004 na zlecenie wojska opracowała Crye Precision. OCP jest podobny do kamuflażu MultiCam. Ten miał być pozyskany przez US Army wraz z pełnią praw do jego wykorzystania, ale z różnych względów, w tym finansowych, nie udało się tego zrobić, stąd przyjęcie Scorpiona W2.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.