Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Plany malezyjskiej marynarki wojennej

Strategia i polityka, 08 sierpnia 2014

Marynarka wojenna Malezji opracowuje listę najpotrzebniejszych programów zakupowych na latach 2016-2020.

Sześć śmigłowców ZOP to jeden z priorytetowych programów zakupowych TLDM. Obecnie użytkuje ona 12 wiropłatów morskich, po 6 AgustaWestland Super Lynx 300 i Fennec AS555 SN (na zdjęciu) / Zdjęcie: MO Malezji

Na liście życzeń Tentera Laut DiRaja Malaysia (Królewskiej Marynarki Wojennej Malezji, TLDM) znalazło się m.in. 8 korwet o preferowanej długości 70-100 m, które zastąpią wiekowe szybkie kutry rakietowe typów Handalan i Perdana pozostające w służbie od lat 1970., a także 6 śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Do zakupu wiropłatów, które mają stanowić uzupełnienie konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Scorpène (Francusko-malezyjska współpraca szkoleniowa, 2014-04-10), Malezyjczycy przymierzali się już w ramach obecnego 10. planu budżetowego, na lata 2011-2015, jednak ostatecznie postanowiono przesunąć ich zakup na kolejną 5-latkę ze względu na problemy budżetowe.

Ponadto, TLDM zwraca uwagę na potrzebę remontu i modernizacji czterech korwet rakietowych typu Laksamana, pierwotnie zbudowanych przez włoską Fincantierri dla irackiej marynarki wojennej – jako jednostki typu Assad. Ich dostawy wstrzymano, po nałożeniu embargo na handel bronią z Irakiem, po inwazji na Kuwejt w 1990.

W planach jest też nabycie okrętu desantowego-śmigłowcowca, w miejsce wycofanego ze służby w 2010 KD Sri Inderapura (ex amerykańskiego Spartanburg County (LST-1192) typu Newport). Od dłuższego czasu Malezyjczycy rozpatrują ofertę francuskiego DCNS, proponującego sprzedaż jednostki opartej na projekcie Mistral. Jeżeli udałoby się zabezpieczyć zlecenie, francuskie przedsiębiorstwo jeszcze bardziej umocniłoby swoją pozycję w tym azjatyckim państwie, po sprzedaży wspomnianych Scorpène oraz otrzymaniu zlecenia na budowę 6 fregat typu Gowind (Thales doposaży malezyjskie Gowindy, 2014-02-20).

Przedstawiona lista życzeń jest na razie określana jako robocza. Ostateczna propozycja modernizacyjna marynarki wojennej powinna zostać przedłożona ministerstwu obrony w ciągu najbliższych tygodni. Nowy 5-letni projekt wydatków budżetowych Malezji zostanie ogłoszony w czerwcu 2015.

W kraju panuje przekonanie, że TLDM może być trudno przekonać rząd do swoich planów zakupowych. Problemem, jak zawsze, może okazać się trudna sytuacja budżetowa państwa, która zmuszała już w przeszłości Malezyjczyków do odkładania w czasie wielu potrzebnych projektów zbrojeniowych, jak choćby zakupu śmigłowców ZOP. Dla przykładu, z tegorocznego budżetu obronnego w wysokości około 5 mld USD (15,7 mld zł), z czego 1 mld USD (3,1 mld zł) jest przeznaczony na zakup nowego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego.

Modernizacja techniczna i wzmocnienie potencjału TLDM jest konieczna, ponieważ marynarka wojenna musi poświęcać coraz więcej uwagi na akweny, które do tej pory nie stanowiły obiektu jej zainteresowania. Tak jest m.in. w przypadku wód okalających stan Sarawak, gdzie w ostatnim czasie rosnącą aktywność wykazują okręty ChRL. Niepokój władz centralnych wzbudza też sytuacja na terenie sąsiedniego Sabah, gdzie coraz częściej dochodzi do ataków islamskich ekstremistów i zwykłych bandytów, na co dzień operujących na terenie filipińskiego południa i docierających na miejsce łodziami motorowymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.