Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Śledztwo ONZ po zestrzeleniu Mi-8

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 28 sierpnia 2014

Przedstawiciele misji ONZ w Sudanie Południowym (United Nations Mission in the Republic of South Sudan, UNMISS), wszczęli dochodzenie w sprawie rzekomego zestrzelenia śmigłowca transportowego Mi-8.

UNMISS jest jedną z najniebezpieczniejszych z wszystkich 16 misji pokojowych prowadzonych obecnie przez ONZ. Do tej pory śmierć poniosło w jej ramach 27 osób, w tym 14 żołnierzy, policjant, 3 cywilnych pracowników i 5 Sudańczyków oraz 4 inne, niewymienione przez Organizację, osoby / Zdjęcie: UNMISS

Śmigłowiec transportowy Mi-8, wynajmowany przez UNMISS, a należący do rosyjskiego przedsiębiorstwa transportowego UTair, rozbił się we wtorek w godzinach popołudniowych na północy Sudanu Południowego. Śmierć poniosło trzech członków załogi. Czwarty z nich, pełniący funkcję drugiego pilota, odniósł tylko nieznaczne obrażenia ciała. Wszystkie ofiary to Rosjanie.

Według niepotwierdzonych informacji, śmigłowiec został zestrzelony. Winą za całe wydarzenie obrzucają się przedstawiciele sił zbrojnych Sudanu Południowego i walczących z nimi od zimy 2013 rebeliantów. ONZ wszczęło już dochodzenie w tej sprawie, mające wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia.

Jeżeli Mi-8 rzeczywiście został zestrzelony, najważniejszym zadaniem UNMISS będzie wyjaśnienie, która ze stron, trwającego od ponad 8 miesięcy konfliktu, dokonała tego. Faktem jest, że w ostatnich tygodniach dowódcy grup rebelianckich ostrzegali, by ONZ nie wysyłała swych statków powietrznych nad kontrolowane przez nich tereny. Obszar, nad którym doszło do zdarzenia - rejony nieopodal północnego miasta Bentiu - od początku konfliktu jest areną najostrzejszych starć między stronami, a sama miejscowość wielokrotnie już przechodziła z rąk do rąk.

Warto zaznaczyć, że omawiany incydent jest kolejnym, w którym zestrzeliwane są śmigłowce misji ONZ w Sudanie Południowym. Do podobnego zdarzenia doszło zimą 2012, gdy żołnierze sił zbrojnych tego państwa zniszczyli inny śmigłowiec UNMISS, wykonujący lot nad stanem Jonglei. Wówczas śmierć poniosło 4 członków jego załogi.

Ponadto, w ostatnich tygodniach wojska lotnicze USA ujawniły szczegóły nieudanej operacji powietrznej, wykonywanej przez trzy przemiennopłaty CV-22 Osprey 8th Special Operations Squadron (8th SOS) z 1st Special Operations Wing nad obozem dla uchodźców w Bor w środkowym Sudanie Południowym. Rebelianci ostrzelali wówczas amerykańskie statki powietrzne przy użyciu wkm oraz ręcznych granatników ppanc, trafiając je aż 119 razy i zmuszając do ucieczki (USAF o nieudanej operacji nad Sudanem Płd., 2014-08-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.