Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indyjskie trałowce zagrożone

Marynarka wojenna, 08 września 2014

Indie mogą opóźnić lub odwołać zakup serii trałowców od południowokoreańskiego Kangnam.

Nowe trałowce mają zastąpić obecnie użytkowane jednostki typów Pondicherry / Karwar. Marynarka wojenna Indii zamierza wprowadzić do służby 24 okręty tej klasy, warte 240 mld INR (12 mld zł) / Zdjęcie: MO Indii

Pod koniec 2013 władze w New Delhi wydały zgodę na zakup 8 trałowców od przedsiębiorstwa stoczniowego Kangnam z Republiki Korei (Oficjalnie o indyjskich trałowcach, 2013-10-23). Zgodnie z zawartym porozumieniem, południowokoreański producent miał dostarczyć marynarce wojennej Indii 2 okręty tej klasy oraz zapewnić transfer technologii, niezbędnej do kontynuacji produkcji jednostek przez rodzime indyjskie Goa Shipyard Limited (GSL). Wartość umowy wyniosła 23 mld INR (1 mld zł).

W ostatnich dniach lokalna prasa zaczęła informować problemach, które mogą opóźnić lub nawet uniemożliwić realizację porozumienia. Ministerstwo obrony Indii wszczęło bowiem dochodzenie sprawdzające, czy podczas ubiegania się o zlecenie, południowokoreański producent nie posiłkował się pośrednikami. Jeżeli w rzeczywistości tak było, oznaczałoby to złamanie zobowiązania przyjętego przez Koreańczyków na starcie zapoczątkowanego w 2008 konkursu.

Gdyby śledztwo potwierdziło omawiane podejrzenia, władze w New Delhi mogłyby anulować zawarte porozumienie. Nie wiadomo jednak, czy rząd zdecyduje się na takie rozwiązanie, mając na uwadze konsekwencje, jakie niosłoby ono dla potencjału operacyjnego marynarki wojennej. Dowództwo tego rodzaju sił zbrojnych musiałoby bowiem na nowo rozpisać zakończony już przetarg, co jedynie opóźniłoby wprowadzenie do służby nowych trałowców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.