Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjskie uzbrojenie dla indyjskich Rafale?

Lotnictwo wojskowe, 16 września 2013

Rosyjska korporacja Takticzeskije Rakietnoje Woorużenije (TRW) negocjuje z Dassault możliwość uzbrojenia w swoje pociski samolotów Rafale, które będą użytkowane przez wojska lotnicze Indii.

Jeden z Rafale B francuskich wojsk lotniczych biorących udział w działaniach nad Mali. Wszystkie samoloty biorące udział w akcji zostały wyposażone w trzy dodatkowe zbiorniki paliwa o pojemności 2000 l każdy, zasobniki celownicze Damocles i uzbrojone w sześć 250-kg bomb GBU-49 kierowanych GPS/INS lub SBU-38 AASM (Armement Air-Sol Modulaire) Hammer oraz dwa pociski powietrze-powietrze MICA. Prawdopodobnie analogiczne uzbrojenie zostało zaoferowane stronie indyjskiej / Zdjęcie: MO Francji

Informację w tej sprawie zamieścił portal ainonline.com, powołując się na rozmowę z jednym z przedstawicieli TRW podczas zakończonego niedawno MAKS. Według niego Indie mają olbrzymie zapasy rosyjskiego uzbrojenia lotniczego, które mogłyby być użyte dla potrzeb Rafale, produkowanych przez Francję.

Jak wiadomo, Dassault został wybrany jako dostawca nowych średnich samolotów wielozadaniowych dla Bharatiya Vayu Sena (BVS, wojsk lotniczych Indii) w styczniu 2012 (Indie wybrały Rafale, 2012-01-31). Mimo to, ostateczny kontrakt, regulujący wszelkie kwestie formalno-prawne, nie został jeszcze podpisany.

Zgodnie z zapytaniem ofertowym, pierwszych 18 samolotów ma być dostarczonych BVS z pełną gamą zintegrowanego uzbrojenia. Dassault zakładał, że obejmie ona m.in. pociski powietrze-powietrze MICA (Tysięczna MICA, 2010-11-19), manewrujące SCALP EG i przeciwokrętowe Exocet, produkowane przez europejski koncern MBDA. Jednak strona indyjska wymaga także zintegrowania dodatkowego uzbrojenia, zgodnie z wyborem BVS.

Zdaniem ainonline, porozumienie pomiędzy Dassault i TRW może dotyczyć przyszłych modernizacji indyjskich Rafale. Nie byłby to pierwszy w historii przypadek uzbrojenia francuskich samolotów w rosyjskie pociski. Mirage F-1EQ wojsk lotniczych Iraku przystosowano do przenoszenia naprowadzanych laserowo pocisków powietrze-powierzchnia H-29L, a południowoafrykańskie Mirage F-1 – pocisków powietrze-powietrze bliskiego zasięgu R-73E.

Wciąż jednak brak jest jakichkolwiek sygnałów, określających przybliżoną datę zakończenia negocjacji. W czerwcu prezes Dassault, Eric Trapier, określił rozmowy z Hindusami jako ciężkie zadanie, ale nie napomknął nawet, że rozmowy mogą zakończyć się w 2013 (Temat Rafale dla Indii wciąż żywy, 2013-06-20).

Najważniejszą kwestia do rozstrzygnięcia jest podział kompetencji i odpowiedzialności pomiędzy przedsiębiorstwami europejskimi, czyli Dassault, MBDA, Thalesem i Sagemem, a przemysłem indyjskim, a zwłaszcza państwowym Hindustan Aeronautics Ltd. które ma odgrywać kluczową rolę w przedsięwzięciu. Co więcej, nie ustalono także warunków licencyjnej produkcji Rafale w Indiach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.