Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrowersje wokół Bung Tomo

Marynarka wojenna, 26 września 2014

Do Indonezji dotarły ostatnie korwety typu Bung Tomo.

Korwety typu Bung Tomo będą stacjonowały w Surabaja, gdzie mieści się siedziba wschodniego dowództwa marynarki wojennej Indonezji / Zdjęcie: MSZ Indonezji

KRI John Lie (358) i KRI Usman-Harun (359) weszły do portu morskiego w Belawan na Sumatrze pod koniec zeszłego tygodnia. W drodze do Indonezji okręty odbyły serię kurtuazyjnych wizyt w Hiszpanii, Włoszech, Arabii Saudyjskiej oraz Indiach. Jednostki zostaną oficjalnie zaprezentowane podczas październikowych uroczystości z okazji święta indonezyjskich sił zbrojnych, Hari Tentara Nasional Indonesia.

Odmiennie niż w przypadku pierwszej z korwet typu Bung Tomo, KRI Bung Tomo (357) (Pierwszy Bung Tomo w Indonezji, 2014-09-16), władze w Dżakarcie starały się nie nadawać rozgłosu wejściu do Belawan dwóch pozostałych jednostek. Wszystko z powodu trwającego od kilku miesięcy sporu dyplomatycznego z Singapurem, związanego z imieniem nadanym ostatniemu z okrętów omawianego typu.

KRI Usman-Harun odnosi się bowiem do dwóch żołnierzy indonezyjskiej piechoty morskiej (dziś Korps Marinir), sierżanta Osmana (Usmana) Hajija Mohameda Aliego i kaprala Haruna Saida. Obaj zostali oskarżeni o dokonanie zamachu terrorystycznego w Singapurze w 1965. Traktowani w Indonezji jak bohaterowie narodowi, zostali skazani na śmierć i powieszeni w 1968.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.