Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Powrót do programu X3K

Marynarka wojenna, 21 marca 2014

Indonezyjskie władze bliskie są podjęcia decyzji o zakupie drugiego trimaranu typu Klewang (Program X3K). Pierwszy z nich, KRI Klewang (625), spłonął jesienią 2012 podczas prób morskich.

Pierwszy z trimaranów programu X3K, KRI Klewang (625). Okręt spłonął jesienią 2012, podczas dokowania na terenie portu morskiego w Banyuwangi, gdzie mieści się baza marynarki wojennej Indonezji oraz siedziba producenta, Lundin Industry Invest (nazwa handlowa to North Sea Boats) / Zdjęcie: North Sea Boats

Program X3K zakłada budowę i wprowadzenie do służby w Tentara Nasional Indonesia Angkatan Laut (TNI-AL, marynarce wojennej Indonezji) 4 trimaranów patrolowych, opracowanych przez rodzimą North Sea Boats (Wodowanie pierwszego X3K, 2012-09-05, Indonezja kupuje 4 trimarany, 2012-01-24).

W 2012 TNI-AL odebrała pierwszy z nich, KRI Klewang (625). Z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, okręt spłonął podczas dokowania w porcie morskim w Banyuwangi, na wschodzie jednej z największych wysp kraju, Jawy (Spłonął indonezyjski X3K, 2012-10-01). Do czasu wyjaśnienia zdarzenia, władze Indonezji zdecydowały się na zawieszenie całego programu.

Przekazywana przez lokalne media informacja o gotowości do zamówienia drugiego z okrętów tego typu, a mająca swoje źródła w resorcie obrony, może oznaczać, że Indonezyjczykom udało się wyjaśnić przyczyny pożaru KRI Klewang. Wszystko wskazuje też na to, że program X3K zostanie zrealizowany zgodnie z pierwotnymi założeniami, a wiec zakończy się budową nie mniej niż 4 trimaranów.

Budowa okrętów patrolowych typu Klewang to element programu zbrojeniowego, mającego podnieść ogólny potencjał bojowy TNI-AL. Podobnemu celowi służy zakup trzech nowych diesel-elektrycznych okrętów podwodnych, opartych na projekcie południowokoreańskich Chang Bogo (Kosztowne indonezyjskie przygotowania, 2014-02-19, Nawigacja Sagema dla indonezyjskich OP , 2013-11-20) oraz 2 fregat projektu Sigma 10514 (Cięcie blach pod indonezyjską Sigmę, 2014-01-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.