Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Korwety dla Indonezji

Marynarka wojenna, 28 lipca 2014

Marynarka wojenna Indonezji odebrała pierwsze dwie korwety rakietowe typu Bung Tomo.

Korwety rakietowe typu Bung Tomo (Nakhoda Ragam) mają 95 m długości i około 13 m szerokości. Rozwijają prędkość 30 w, a zasięg (przy prędkości marszowej 12 w) wynosi 9260 km. Uzbrojone są w 76-mm armatę Oto Melara SRGM, wyrzutnię pocisków przeciwokrętowych MM40 Block 3 Exocet (według początkowego projektu w wersji Block 2) oraz przeciwlotniczych VL Mica / Zdjęcie: Alutsista Indonesia

KRI Bung Tomo (357) i John Lie (358) odebrano na terenie zakładów producenta, BAE Systems w Barrow-in-Furness. Okręty są obecnie w drodze do Indonezji. Zostaną oficjalnie zaprezentowane podczas październikowych uroczystości z okazji święta indonezyjskich sił zbrojnych, Hari Tentara Nasional Indonesia.

Korwety zostaną podporządkowane wschodniemu dowództwu marynarki wojennej Indonezji, z siedzibą w Surabaja. Uzupełnią w linii jednostki rodziny Sigma (projektów 10514 i 9113) (Stępka pod indonezyjską Sigmę, 2014-04-18), a w przyszłości także konwencjonalne okręty podwodne budowane w oparciu o projekt południowokoreańskich Chang Bogo (Nawigacja Sagema dla indonezyjskich OP , 2013-11-20) oraz trimarany typu Klewang (Program X3K) (Powrót do programu X3K, 2014-03-21).

W najbliższych miesiącach do kraju dotrze też ostatnia z jednostek typu Bung Tomo, KRI Usman-Harun. Nie wiadomo, dlaczego okręt zostanie odebrany w ramach oddzielnej uroczystości. Nieoficjalnie uważa się, że powodem jest jego nazwa, odnosząca się do dwóch żołnierzy indonezyjskiej piechoty morskiej (dziś Korps Marinir), sierżanta Osmana (Usmana) Hajija Mohameda Aliego i kaprala Haruna Saida, oskarżonych o dokonanie zamachu terrorystycznego w Singapurze w 1965. Obaj żołnierze – traktowani w Indonezji jak bohaterowie narodowi – zostali skazani na śmierć i powieszeni w 1968. Władze Singapuru zagroziły ograniczeniem współpracy wojskowej z Indonezją, jeżeli jej władze nie zmienią nazwy okrętu. 

Co ciekawe, indonezyjskie korwety zostały pierwotnie zamówione przez Brunei. Odmowa odbioru, a następnie zakończony po myśli BAE Systems arbitraż, zmusiły władze Sułtanatu do odsprzedania okrętów, za pośrednictwem niemieckiej Lürssen Werft. Indonezja odkupiła jednostki w styczniu 2013, płacąc jedynie 20% ich pierwotnej wartości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.