Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy hiszpańskich Eurofighterów

Lotnictwo wojskowe, 28 października 2014

Według nieoficjalnych informacji tylko kilka Eurofighterów hiszpańskich wojsk lotniczych jest zdolnych do wykonywania zadań.

Hiszpańska prasa donosi, że zaledwie 6 Eurofighterów miejscowych wojsk lotniczych jest w stanie zdatnym do lotu / Zdjęcie: Eurofighter GmbH

Jak donosi dziennik El Confidencial Digital, zaledwie 6 samolotów wielozadaniowych C.16 Eurofighter Typhoon ze składu Ejército del Aire(wojsk lotniczych Hiszpanii) jest zdolnych do wykonywania przydzielonych im zadań. Rząd w Madrycie zamówił 73 samoloty tego typu, z których dostarczono dotychczas 47. Stacjonują one w bazach Moron i Los Llanos (Katastrofa Typhoona w Moron, 2014-06-09).

Według w/w źródła zaledwie 6 z nich ma być obecnie w stanie zdatnym do lotu. Samoloty te przeznaczone są do obrony przestrzeni powietrznej kraju. Pozostałe są uziemione, z powodu awarii, braku części zamiennych lub oczekiwania na wykonanie planowej obsługi technicznej.

W czerwcu br. José Manuel García Margallo, minister spraw zagranicznych Hiszpanii, zadeklarował, że Ejército del Aire wyślą Typhoony w celu zapewnienia ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Jednak obecnie mówi się, że ze wspomnianych wcześniej powodów, do zadań tych desygnowane zostaną myśliwce C.15 Hornet.

Oficjalnie czynniki rządowe zaprzeczają tym doniesieniom i twierdzą, że Madryt jest w stanie wysłać Typhoony na misję Baltic Air Policing, jak zapowiadano (Misja PKW Orlik 5 zakończona, 2014-09-06). Według nich nie ma także żadnych problemów z częściami zamiennymi dla Eurofighterów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.