Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kanadyjczycy przenoszą się na Litwę

Lotnictwo wojskowe, 25 sierpnia 2014

Kontyngent wojsk lotniczych Kanady opuścił teren Rumunii. Od września rozpocznie służbę na Litwie.

Po zakończeniu ćwiczeń w Rumunii, lotnicy z kanadyjskiego kontyngentu udadzą się na Litwę, aby tam wykonywać zadania obrony przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy / Zdjęcie: MO Kanady

22 sierpnia kontyngent Royal Canadian Air Force (królewskich wojsk lotniczych Kanady), stacjonujący w Rumunii oficjalnie zakończył swój pobyt w tym kraju. Ich kolejnym zadaniem będzie ochrona przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Żołnierze Canadian Armed Forces Air Task Group (lotniczej grupy zadaniowej sił zbrojnych Kanady) rozpoczęli służbę 29 kwietnia br. Tego dnia szóstka samolotów wielozadaniowych CF-188 Hornet, należących do 425thTactical Fighter Squadron (eskadry lotnictwa taktycznego) opuściła macierzystą bazę Bagotville, kierując się w stronę Europy. Kanadyjskie samoloty nie zostały uzbrojone. Wyposażono je tylko w zasobniki rozpoznawcze Sniper XR i rejestratory parametrów walki powietrznej (ACMI).

W trakcie przebazowania towarzyszył im wielozadaniowy transportowiec-tankowiec CC-150T Polaris (miejscowe oznaczenie Airbusa A310 MRTT) i morski samolot patrolowy CP-140 Aurora (kanadyjskie oznaczenie P-3 Orion). Po międzylądowaniu i odpoczynku w Keflavik na Islandii Kanadyjczycy dotarli do71. Bazy Lotniczej General Emanoil Ionescu w Câmpia Turzii. 7 maja powitał ich tam m.in. szef sztabu Forţele Aeriene Române (wojsk lotniczych Rumunii) gen. bryg. Laurian Anastasof i ambasador Kanady Joanne Lemay.

Stacjonująca w Rumunii Air Task Group liczyła 228 oficerów i żołnierzy, których dowódcą jest ppłk Darcy Plug Molstad. Przez kolejne 5 miesięcy prowadzili oni wspólne ćwiczenia z lotnikami rumuńskimi, wyposażonymi w MiGi-21 Lancer (na zdjęciu), wykonując zadania obrony powietrznej i uderzeń na cele powierzchniowe. Dodatkowo 15 kanadyjskich oficerów sztabowych wysłano do Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy w belgijskim Casteau. Mają oni wspierać działania planistyczne NATO.

Kanadyjscy lotnicy pozostaną w Europie bezterminowo. Skład osobowy Air Task Group będzie rotowany, w zależności od bieżących potrzeb. Od 1 września zadaniem lotników RCAF będzie udział w misji Baltic Air Policing. Razem z nimi nieba nad Estonią, Litwą i Łotwą strzec będą holenderskie i portugalskie F-16AM oraz niemieckie Eurofightery. Dzień wcześniej służbę zakończy PKW Orlik 5 (PKW Orlik 5 już w Szawlach , 2014-04-30) i kontyngent RAF (Spotkanie nad Bałtykiem, 2014-06-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.