Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spotkanie nad Bałtykiem

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 20 czerwca 2014

Brytyjskie Typhoony, wykonujące misję Baltic Air Policing, zostały po raz pierwszy poderwane w celu przechwycenia rosyjskich samolotów.

Typhoon FGR4 RAF i Su-27 WWS w trakcie spotkania w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem

Od końca kwietnia w bazie Šiauliai na Litwie stacjonują 4 samoloty wielozadaniowe Eurofighter Typhoon FGR4 z 3. Squadronu (eskadry)Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii). Rząd w Londynie wysłał je jako wzmocnienie polskiego kontyngentu wojskowego Orlik 5, wykonującego misję Baltic Air Policing. Typhoony uzbrojone są w kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze bliskiego zasięgu AIM-132 ASRAAM i średniego zasięgu AIM-120 AMRAAM (PKW Orlik 5 już w Szawlach , 2014-04-30).

17 kwietnia brytyjska para dyżurna została poderwana w trybie alarmowym w powietrze, celem zidentyfikowania i ewentualnego przechwycenia 4 grup rosyjskich samolotów, wykrytych przez obronę powietrzną NATO. Do wykonania zadania wyznaczeni zostali Flight Lieutenant (kpt.) Mark Long i Commandant (mjr) Marc-Antoine Gerrard, Francuz pełniący służbę w RAF w ramach wymiany personelu.

W skład rosyjskiej formacji wchodził m.in. transportowiec An-26 / Zdjęcia: MO W. Brytanii

Po znalezieniu się w pobliżu rosyjskiej formacji Brytyjczycy zidentyfikowali, że w jej skład wchodzą: bombowiec Tupolew Tu-22, czwórka myśliwców Suchoj Su-27, uzbrojonych w kierowane pociski rakietowe R-27 i R-73, samolot dalekiego rozpoznania i dowdzenia Beriew A-50 i transportowiec Antonow An-26, wykonujące lot treningowy. Następnie obie grupy rozdzieliły się, wracając na macierzyste lotniska.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.