Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Termowizyjne Rubiny dla WP

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 listopada 2014

Inspektorat Uzbrojenia negocjuje z PCO dostawę celowników termowizyjnych SCT Rubin. Urządzenia są przeznaczone do montażu na broni strzeleckiej indywidualnej i zespołowej.

SCT Rubin jest pierwszym polskim celownikiem termowizyjnym z niechłodzoną mikrobolometryczną matrycą detektorów podczerwieni. Urządzenie zostało zaprojektowane w latach 2005-2008 przez specjalistów z WAT i PCO. Na zdjęciu celownik na karabinku MSBS-5,56K / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu negocjacji z PCO w sprawie dostaw dla Wojska Polskiego 200 celowników termowizyjnych SCT Rubin (dawniej noszących nazwę CTS-2). To mocowane na uniwersalnej szynie montażowej NAR/Picatinny urządzenie, przeznaczone do obserwacji oraz prowadzenia ognia z broni strzeleckiej w dzień i w nocy, w warunkach normalnych i ograniczonej widoczności, a także w różnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych (Tytan w akcji, 2012-03-23).

Rozpoczęcie procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu uzasadniono zakupem wyposażenia specjalnie zaprojektowanego dla sił zbrojnych, spełniającego wymogi definicji sprzętu wojskowego.

Celowniki SCT Rubin trafiły już do Wojska Polskiego, stąd Inspektorat Uzbrojenia uznał za konieczne wznowienie dostaw tych konstrukcji od dotychczasowego wykonawcy – warszawskiego przedsiębiorstwa PCO. Zmiana producenta utrudniłaby realizację procesu szkolenia żołnierzy i wiązałoby się z koniecznością przeszkolenia dodatkowych instruktorów, co skomplikowałoby to funkcjonowanie systemu logistycznego. Wprowadzenie celownika termalnego innego wytwórcy uniemożliwiłaby też stosowanie zamienności zespołów, podzespołów i części.

Jest to już trzecie postępowanie na dostawę celowników termowizyjnych dla Wojska Polskiego. Pierwsze, obejmujące dostarczenie 196 urządzeń tego typu rozpoczęło się w sierpniu 2011, jednak 15 grudnia 2011 odwołano jego warunki. Pierwsze 200 celowników SCT Rubin Wojsko Polskie kupiło w 2013.

SCT Rubin jest pierwszym polskim celownikiem termowizyjnym z niechłodzoną mikrobolometryczną matrycą detektorów podczerwieni o rozdzielczości 288x384. Urządzenie zostało zaprojektowane pod nazwą CTS-1 (Celownik Termowizyjny Strzelecki) w latach 2005-2008 przez specjalistów z Wojskowej Akademii Technicznej i Przemysłowego Centrum Optyki (PCO).

Celownik przeznaczony jest do obserwacji i prowadzenia ognia z broni indywidualnej i zespołowej o kalibrze do 12,7 mm włącznie, w dowolnej porze dnia i nocy, bez względu na warunki oświetlenia, a także przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (lekka mgła, zadymienie).

CTS został wyposażony w specjalnie zaprojektowany okular, w którym umieszczono czujnik dotykowy uruchamiający wyświetlacz o rozdzielczości 800x600. Zapobiega to niepotrzebnemu i szkodliwemu oświetlaniu twarzy użytkownika przez wyświetlacz, co może prowadzić do wykrycia strzelca. Dodatkowo obraz z celownika może być przesyłany za pomocą przewodu do wyświetlacza nahełmowego.

W 2011 przedstawiono dopracowany model celownika termowizyjnego CTS-2 (Hindusi w Bumar Żołnierz, 2012-02-27), którego nazwę zmieniono następnie na SCT Rubin. Charakteryzuje się on wymiarami 300x85x110 mm i masą 1,3 kg. Czas osiągnięcia gotowości do pracy jest krótszy od 30 s. Zasięg identyfikacji celu ludzkiego wynosi 1200 m. Urządzenie zasilane jest za pomocą 6 baterii AA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.