Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Izrael zakupi niemieckie korwety

Marynarka wojenna, 29 grudnia 2014

Marynarka wojenna Izraela pozyska cztery nowe korwety. Ich budowa będzie współfinansowana przez Berlin.

Nowe izraelskie korwety zostaną oparte na projekcie niemieckich MEKO A-100. Rodzina ta jest u nas dobrze znana – na jej podstawie powstawała korweta wielozadaniowa proj. 621 Gawron. Okręty zostały już pozyskane przez marynarkę wojenną Niemiec (na zdjęciu Braunschweig (F260) i Magdeburg (F261)) i Malezji / Zdjęcie: MO Niemiec

Korwety zostaną oparte na projekcie jednostek rodziny MEKO A-100 od ThyssenKrupp Marine Systems. Koszt zakupu okrętów szacowany jest na ok. 1 mld euro (4,3 mld zł). Przedsięwzięcie będzie częściowo sfinansowane przez Niemcy. Władze w Berlinie mają wyłożyć na ten cel 115 mln euro (503 mln zł).

Nowe izraelskie korwety będą służyły do patrolowania wód morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej państwa. Okręty mają przede wszystkim ochraniać platformy wiertnicze znajdujące się na wschodnich wodach Morza Śródziemnego.

Decyzję o zakupie MEKO A-100 znacznie ułatwiła ostateczna zgoda Berlina na współfinansowanie przedsięwzięcia. Władze Niemiec wspierają już finansowo program zakupu sześciu izraelskich konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Dolphin. Rząd federalny w całości sfinansował pozyskanie pierwszych dwóch jednostek tego typu, dokładając się do zakupu kolejnych. We wrześniu do Izraela dotarł czwarty OP, INS Tannin (INS Tannin w Izraelu, 2014-09-24).

W przeszłości rozważano pozyskanie czterech okrętów klasy LCS, typu Freedom, budowanych przez Lockheed Martina dla marynarki wojennej USA. Do porzucenia tych planów zmusiły Izraelczyków zbyt duże koszty przedsięwzięcia (Izrael rezygnuje z LCS, 2009-07-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.