Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Umowa USA-Rumunia

Strategia i polityka, 30 grudnia 2011

Kilka dni temu weszła w życie umowa między USA a Rumunią na temat umieszczenia na terytorium tego drugiego kraju bazy pocisków antybalistycznych SM-3. Osiągnie ona gotowość w 2015.

Start pocisku SM-3 z pokładu okrętu. Pociski stacjonujące w Rumunii będą umieszczone na platformach samochodowych / Zdjęcie: Raytheon

Władze obu krajów poinformowały, że umowa o umieszczeniu amerykańskiego systemu antybalistycznego na terytorium Rumunii weszła w życie 23 grudnia. Porozumienie było oficjalnie negocjowane od połowy ubiegłego roku (zobacz: Rumunia rozpoczęła rozmowy o tarczy).

Amerykanie wydzierżawią część lotniczej bazy wojskowej Deveselu, o powierzchni 174 ha. Zainstalują tam stację radiolokacyjną AN/SPY-1 oraz pozostałe elementy systemu Aegis (stanowisko dowodzenia, kontroli, systemy łączności), jak również mobilne wyrzutnie pocisków RIM-161 SM-3 Block IB.

Waszyngton pokryje wszystkie koszty, związane z rozbudową i funkcjonowaniem bazy. Planuje się, że osiągnie ona gotowość operacyjną w 2015. Podobny obiekt ma powstać też w Polsce.

Mimo zapewnień o wyłącznie defensywnym charakterze bazy i o wiele mniejszym zasięgu działania stacji radiolokacyjnej - w porównaniu do zarzuconych planów budowy radaru pozahoryzontalnego w Czechach - projekt spotkał się ze sprzeciwem Rosji. W ubiegłym miesiącu prezydent Dmitrij Miedwiediew zagroził m.in. rozmieszczeniem dodatkowych systemów uzbrojenia ofensywnego na zachodzie i południu kraju, które będą mogły zniszczyć bazy systemu antybalistycznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.