Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Litwa odebrała FN SCAR-H PR

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 04 lutego 2015

Litewskie siły zbrojne przyjęły do uzbrojenia 7,62-mm samopowtarzalne karabiny wyborowe FN SCAR-H PR, zamówione w grudniu 2013.

Przyszły litewski karabin wyborowy w pełnym ukompletowaniu. Nieznana jest liczba zakupionej broni, acz cena kontraktu zdaje się sugerować, że Litwini kupili ok. 500 FN SCAR-H PR. Konstrukcje są kompletowane z celownikami Schmidt & Bender 3-12x50 PM II, tłumikami dźwięku B&T ROTex V i dwójnogami Harrisa

2 lutego litewskie wojska lądowe oficjalnie wprowadziły do uzbrojenia nową, belgijską broń wyborową. Umowa o wartości 9,6 mln litów (11,62 mln zł) na dostawy samopowtarzalnych karabinów FN SCAR-H PR do amunicji 7,62 mm x 51 NATO została podpisana 13 grudnia 2013 (FN SCAR-H PR dla Litwy, 2013-12-13).

Broń będzie używana przez strzelców wyborowych operujących na poziomie drużyny piechoty i przeznaczona do niszczenia ważnych celów. FN SCAR-H PR zastąpi używane w litewskich siłach zbrojnych karabiny M14L1. To zmodernizowana w 2001 przez Koncernas Pergale wyborowa odmiana amerykańskiego M14. Dużą partię tych konstrukcji pozyskano w latach 1990.

Litwini oficjalnie wprowadzili 7,62-mm samopowtarzalne karabiny wyborowe FN SCAR-H PR do uzbrojenia. Broń trafi do wszystkich drużyn piechoty. Masa karabinu to 4,5 kg, długość lufy 508 mm, długość całkowita 1010-1075 mm. Karabin zasilany jest z magazynków 10- i 20-nabojowych / Zdjęcie: MO Litwy

Przed wyborem broni, Litwini przez kilka miesięcy intensywnie testowali dostarczane konstrukcje, oceniając ich niezawodność, ergonomię, funkcjonalność i celność. Pod uwagę brano też koszt części zamiennych oraz warunki ich dostawy. Wybrano belgijski FN SCAR-H PR, którego prototyp pokazano w Paryżu na targach Eurosatory w 2010. Karabin w porównaniu ze standardowym FN SCAR-H ma wydłużoną monolityczną komorę zamkową, precyzyjny mechanizm spustowy oraz dłuższą i grubszą 508-mm lufę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra