Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

L-159 sprzedane do Iraku

Lotnictwo wojskowe, 13 marca 2015

Rząd w Pradze zatwierdził sprzedaż 15 samolotów L-159 dla Iraku.

Ostatecznie Irak zakupił 10 L-159A (na zdjęciu) i parę L-159B w stanie zdatnym do lotu, a 3 kolejne posłużą jako źródło części zamiennych / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Rząd Republiki Czeskiej zatwierdził 9 marca sprzedaż 15 samolotów bojowych i szkolno-bojowych L-159 ALCA, pochodzących z nadwyżek Vzdušnych síl Armády České republiky (wojsk lotniczych), za cenę 750 mln koron (ponad 113 mln zł). Zgodnie z wymaganiami prawnymi zostały one odsprzedane producentowi – przedsiębiorstwu Aero Vodochody, które z kolei sprzeda je Irakowi.

Wstępne porozumienie z Irakiem zostało zawarte w sierpniu 2014. Bagdad odbierze 10 jednomiejscowych L-159A i 2 dwumiejscowe L-159 w stanie zdatnym do lotu, a 3 kolejne posłużą jako źródło części zamiennych. 4 samoloty zostaną wycofane wprost ze służby w wojsku, a pozostałe pochodzić będą z partii zmagazynowanej w Vodochodach. Dostawy zakończą się w 2017.

Przywróceniem samolotów do stanu zdatności do lotu zajmie się 100 pracowników czeskiej wytwórni. Aero Vodochody dostarczą także Irakijczykom uzbrojenie i zapewnią szkolenie pilotów i personelu obsługowego.

Resort obrony naszych południowych sąsiadów zawarł z producentem porozumienie o przebudowaniu 3 L-159A na szkolne L-159B. Samoloty mają trafić do wojska do listopada 2017. Dzięki temu Vzdušne síly AČR będą znów dysponować flotą 16 jednomiejscowych i 8 dwumiejscowych ALCA.

Czesi poszukiwali nabywców na 48 L-159A, składowanych w hangarach w Odolenej Vodzie pod Pragą, od 2003 (Czechom nie udało się sprzedać L-159, 2013-02-07). Ostatecznie udało im się sprzedać większość z nich. W ub. r. Draken International zakupiło 14 samolotów, z opcją na 14 kolejnych (L-159 sprzedane Amerykanom, 2014-01-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.