Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

28 L-159 za miliard USD dla Iraku

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 października 2012

Czeski minister obrony poinformował o uzgodnieniu warunków sprzedaży Irakowi 28 samolotów szkolno-bojowych L-159 za 1 mld USD. Umowa ma zostać podpisana w najbliższym czasie.

Ilustracja: Ceska pozice

Kontrakt dotyczący sprzedaży Irakowi ok. 30 samolotów szkolno-treningowych L-159 był zapowiadany od blisko 2 lat (Czeskie L-159 dla Iraku?, 2011-05-24, Irak bliżej zakupu L-159A, 2011-12-28). Dzisiaj czeski minister obrony Alexandr Vondra i jego iracki odpowiednik Sadun al-Dulejmi poinformowali o osiągnięciu porozumienia w tej sprawie. Wspólne oświadczenie ministrów obrony obu krajów zostało złożone po wizycie w zakładach AeroVodochody i pokazach L-159 w locie.

Zamawiane samoloty mają być w dwuosobowym wariancie szkolno-bojowym. 24 maszyny będą fabrycznie nowe, a ich dostawy rozpoczną się po 2 latach od podpisaniu kontraktu i powinny trwać przez kolejne 2 lata. 4 maszyny będą pochodzić z zapasów czeskiego lotnictwa wojskowego. Powinny one trafić do odbiorcy po 7 miesiącach i umożliwić rozpoczęcie szkolenia pilotów oraz mechaników.

Szacunkowa wartość kontraktu – wraz z pakietami uzbrojenia, logistycznym i szkoleniowym – wynosi 1 mld USD. Szczegóły umowy będą jeszcze uzgadniane na poziomie ekspertów. Iracki minister obrony wyraził też zainteresowanie zakupem czeskich, zmodernizowanych czołgów T-72 oraz śmigłowców Mi-17.

Producentem L-159 jest prywatna spółka AeroVodochody. Samoloty były budowane, gdy kluczowym udziałowcem spółki był – pośrednio – Boeing. Szacuje się, że 80% ich awioniki pochodzi w związku z tym USA, co znacząco podniosło koszty wytworzenia (Karmienie nowotworu, 2009-02-05). Czesi dysponują obecnie 71 L-159, z których większość jest zmagazynowana w hangarach. Próby ich sprzedaży kończyły się dotąd fiaskiem (Czesi zrezygnowali, 2011-06-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.