Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Oblot uderzeniowego Jaguara Darin III

Lotnictwo wojskowe, 02 kwietnia 2015

W zakładach HAL oblatano samolot uderzeniowy Jaguar, zmodernizowany do standardu Darin III.

Pierwszy Jaguar Darin III w wersji uderzeniowej. Według prezesa HAL samolot wykonał już 4 loty / Zdjęcie: HAL

W zakładach Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) w Bangalore oblatano pierwszy samolot uderzeniowy Jaguar, zmodernizowany do standardu Darin (Display Attack Ranging Inertial Navigation) III, przeznaczony dla Bhartiya Vāyu Senā (BVS, wojsk lotniczych Indii). Relacja producenta nie podaje dokładnej daty lotu. Wspomniano jedynie, że trwał 15 minut.

Co ciekawe, mówi się też o drugim locie, godzinnym, wykonanym 25 marca. Natomiast cytowany przez OneIndia prezes HAL T Suvarna Raju twierdzi, że samolot wykonał już 4 loty.

Mimo, że demonstrator morskiego Jaguara Darin III wzbił się w powietrze już w listopadzie 2012 (Opóźnienie modernizacji indyjskich Jaguarów, 2014-05-16), to BVS nie były zadowolone z jego zdolności. Wojskowi zażądali, aby zabudować doskonalszy komputer misji. Oprócz tego inżynierowie HAL postanowili, że pozostałe elementy wyposażenia wchodzące w skład pakietu modernizacyjnego, także będą jak najnowocześniejsze. Opracowano też nowe oprogramowanie komputera misji.

W pierwszym etapie programu Darin III zmodernizowane zostaną 3 samoloty – uderzeniowy, morski i szkolny. Ogółem przedsięwzięcie dotyczyć ma 59 Jaguarów znajdujących się na stanie BVS. Zostaną one poddane modyfikacjom struktury, niezbędnych do zabudowania wieloczynnościowego radiolokatora Elta Systems i będą wyposażone w 2 wskaźniki wielofunkcyjne, wskażnik przezierny, rezerwowe przyrządy pilotażowe i silnikowe, cyfrowy rejestrator wideo, ulepszony układ nawigacyjny (INS/GPS), automatycznego pilota i urządzenie ostrzegające o opromieniowaniu wiązką radiolokacyjną.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra