Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Malezja potwierdza wybór NSM

Marynarka wojenna, 10 kwietnia 2015

Kongsberg otrzymał zlecenie przystosowania nowych malezyjskich fregat rakietowych do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących NSM.

Kongsberg przystosuje nowe malezyjskie fregaty rakietowe do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących NSM. Okręty znajdą się w linii w latach 2020 / Zdjęcie: Michał Jarocki

Nowe malezyjskie fregaty rakietowe, określane jako Littoral Combat Ship, zostaną uzbrojone w pociski manewrujące Kongsberg Naval Strike Missile (NSM). Norweski producent otrzymał w ostatnich dniach zlecenie przystosowania okrętów do przenoszenia i odpalania NSM. Wartość porozumienia wynosi ok. 20 mln euro (80,5 mln zł). O wyborze norweskich zestawów rakietowych jako głównego uzbrojenia przeciwokrętowego malezyjskich LCS po raz pierwszy poinformowano podczas targów LIMA 2015 (LIMA 2015: Kongsberg uzbroi malezyjskie fregaty, 2015-03-20).

Norwegowie będą odpowiedzialni za dostawę i montaż elementów wyposażenia pokładowego, w tym wyrzutni systemu NSM i kontenerów do przechowywania pocisków oraz niezbędnego wyposażenia elektronicznego. Kongsberg został też zobowiązany do zintegrowania nowych zestawów rakietowych z systemem prowadzenia walki DCNS Setis. Malezyjskie jednostki otrzymają po 2 czterokontenerowe wyrzutnie NSM, umieszczone na śródokręciu.

Okręty otrzymają różnorodne wyposażenie pokładowe, w tym stacje radiolokacyjne Thales SMART-S Mk 2 i zestawy do zwalczania okrętów podwodnych Thales CAPTAS-2, w tym sonary kadłubowe i holowane. Rheinmetall będzie odpowiedzialny za dostawę tuzina radarów kierowania ogniem TMX/EO Mk2 i sześciu optoelektronicznych zestawów śledzenia celów / SKO TMEO Mk2.

Przypomnijmy, że Tentera Laut DiRaja Malaysia (TLDM, królewska marynarka wojenna Malezji) wprowadzi do służby w latach 2020. sześć nowych fregat rakietowych. Okręty zostaną oparte na projekcie francuskich fregat typu Gowind 2500. Budowa pierwszego z nich rozpoczęła się pod koniec 2014 od oficjalnej ceremonii cięcia blach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.