Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LIMA 2015: Kongsberg uzbroi malezyjskie fregaty

Marynarka wojenna, 20 marca 2015

W Langkawi potwierdzono, ze nowe malezyjskie fregaty rakietowe zostaną uzbrojone w pociski manewrujące NSM od norweskiego Kongsberga.

Nowe malezyjskie fregaty rakietowe będą miały 111 m długości i 16 m szerokości. Wyporność całkowita to 3100 t. Okręty będą rozwijać prędkość do 28 w. Zasięg, przy prędkości marszowej 12 w, przekroczy 9000 km. Autonomiczność jednostek obliczana jest na 21 dni. Załogę będzie stanowiło 138 osób, w tym 25 oficerów / Zdjęcie: Michał Jarocki

Za budowę i dostawę okrętów dla Tentera Laut DiRaja Malaysia (TLDM, królewskiej marynarki wojennej Malezji) odpowiada lokalne Boustead Heavy Industries Corporation Berhad (BHIC). Przedstawiciel producenta potwierdził w rozmowie z RAPORT-wto wcześniejsze doniesienia medialne o wyborze pocisków manewrujących NSM (Naval Strike Missile) jako głównego uzbrojenia przeciwokrętowego malezyjskich fregat, promowanych w Langkawi pod nazwa Littoral Combat Ship (LCS).  

Decyzje o zakupie NSM podjęło ministerstwo obrony Malezji i to właśnie strona rządowa ma odpowiadać za negocjacje warunków dostaw pocisków od Kongsberga. Malezyjskie jednostki otrzymają po dwie czterokontenerowe wyrzutnie NSM, umieszczone na śródokręciu.  

Co ciekawe, w Langkawi potwierdzono tez, ze rząd centralny skłania się ku wyborowi wyrzutni MBDA VL Mica, jako głównego systemu obrony powietrznej. Rozmowy w sprawie pozyskania zestawów są juz prowadzone. Oba typy uzbrojenia zostaną wprzęgnięte w zintegrowany system prowadzenia walki – Setis od francuskiego DCNS.  

Budowa malezyjskich okrętów rozpoczęła się w grudniu 2014 od oficjalnej ceremonii cięcia blach. W kwietniu br. w stoczni BHIC położona zostanie stępka pod pierwszą z fregat. Jednostka zostanie zwodowana w 2018. Rok później trafi do odbiorcy, który rozpocznie serię prób morskich oraz szkolenie załogi (Jeszcze o malezyjskich Gowindach, 2012-04-23).  

Ostatnia z fregat ma trafić do TLDM w połowie lat 2020. Okręty będą służyć przede wszystkim do ochrony morskich szlaków handlowych wiodących przez Morze Południowochinskie i strategicznie ważną Cieśninę Malakka aż do wód Oceanu Indyjskiego. Przedstawiciele BHIC nieoficjalnie potwierdzają jednak, ze decyzję o zakupie serii nowych fregat rakietowych podjęto także w reakcji na coraz agresywniejszą politykę terytorialną ChRL (Plany malezyjskiej marynarki wojennej, 2014-08-08).  

Jak wiadomo, malezyjskie okręty zostaną zbudowane w oparciu o projekt korwet typu Gowind 2500 francuskiego DCNS. Otrzymają różnorodne wyposażenie pokładowe, w tym stacje radiolokacyjne Thales SMART-S Mk 2. Ten sam producent dostarczy tez Malezyjczykom zestawy do zwalczania okrętów podwodnych CAPTAS-2, w tym sonary kadłubowe i holowane (Thales doposaży malezyjskie Gowindy, 2014-02-20). Z kolei na początku 2013 potwierdzono, ze niemiecki Rheinmetall będzie odpowiedzialny za dostawę tuzina radarów kierowania ogniem TMX/EO Mk2 i sześciu optoelektronicznych zestawów śledzenia celów / SKO TMEO Mk2. Dostawy ruszą w br. i potrwają do 2020.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.