Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

LIMA 2015: Kongsberg uzbroi malezyjskie fregaty

Marynarka wojenna, 20 marca 2015

W Langkawi potwierdzono, ze nowe malezyjskie fregaty rakietowe zostaną uzbrojone w pociski manewrujące NSM od norweskiego Kongsberga.

Nowe malezyjskie fregaty rakietowe będą miały 111 m długości i 16 m szerokości. Wyporność całkowita to 3100 t. Okręty będą rozwijać prędkość do 28 w. Zasięg, przy prędkości marszowej 12 w, przekroczy 9000 km. Autonomiczność jednostek obliczana jest na 21 dni. Załogę będzie stanowiło 138 osób, w tym 25 oficerów / Zdjęcie: Michał Jarocki

Za budowę i dostawę okrętów dla Tentera Laut DiRaja Malaysia (TLDM, królewskiej marynarki wojennej Malezji) odpowiada lokalne Boustead Heavy Industries Corporation Berhad (BHIC). Przedstawiciel producenta potwierdził w rozmowie z RAPORT-wto wcześniejsze doniesienia medialne o wyborze pocisków manewrujących NSM (Naval Strike Missile) jako głównego uzbrojenia przeciwokrętowego malezyjskich fregat, promowanych w Langkawi pod nazwa Littoral Combat Ship (LCS).  

Decyzje o zakupie NSM podjęło ministerstwo obrony Malezji i to właśnie strona rządowa ma odpowiadać za negocjacje warunków dostaw pocisków od Kongsberga. Malezyjskie jednostki otrzymają po dwie czterokontenerowe wyrzutnie NSM, umieszczone na śródokręciu.  

Co ciekawe, w Langkawi potwierdzono tez, ze rząd centralny skłania się ku wyborowi wyrzutni MBDA VL Mica, jako głównego systemu obrony powietrznej. Rozmowy w sprawie pozyskania zestawów są juz prowadzone. Oba typy uzbrojenia zostaną wprzęgnięte w zintegrowany system prowadzenia walki – Setis od francuskiego DCNS.  

Budowa malezyjskich okrętów rozpoczęła się w grudniu 2014 od oficjalnej ceremonii cięcia blach. W kwietniu br. w stoczni BHIC położona zostanie stępka pod pierwszą z fregat. Jednostka zostanie zwodowana w 2018. Rok później trafi do odbiorcy, który rozpocznie serię prób morskich oraz szkolenie załogi (Jeszcze o malezyjskich Gowindach, 2012-04-23).  

Ostatnia z fregat ma trafić do TLDM w połowie lat 2020. Okręty będą służyć przede wszystkim do ochrony morskich szlaków handlowych wiodących przez Morze Południowochinskie i strategicznie ważną Cieśninę Malakka aż do wód Oceanu Indyjskiego. Przedstawiciele BHIC nieoficjalnie potwierdzają jednak, ze decyzję o zakupie serii nowych fregat rakietowych podjęto także w reakcji na coraz agresywniejszą politykę terytorialną ChRL (Plany malezyjskiej marynarki wojennej, 2014-08-08).  

Jak wiadomo, malezyjskie okręty zostaną zbudowane w oparciu o projekt korwet typu Gowind 2500 francuskiego DCNS. Otrzymają różnorodne wyposażenie pokładowe, w tym stacje radiolokacyjne Thales SMART-S Mk 2. Ten sam producent dostarczy tez Malezyjczykom zestawy do zwalczania okrętów podwodnych CAPTAS-2, w tym sonary kadłubowe i holowane (Thales doposaży malezyjskie Gowindy, 2014-02-20). Z kolei na początku 2013 potwierdzono, ze niemiecki Rheinmetall będzie odpowiedzialny za dostawę tuzina radarów kierowania ogniem TMX/EO Mk2 i sześciu optoelektronicznych zestawów śledzenia celów / SKO TMEO Mk2. Dostawy ruszą w br. i potrwają do 2020.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.