Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda na piątego Dolphina dla Izraela

Marynarka wojenna, 13 kwietnia 2015

Władze Niemiec wydały zgodę na przekazanie Izraelowi piątego konwencjonalnego okrętu podwodnego typu Dolphin, INS Rahav.

Marynarka wojenna Izraela odbierze w br. piąty konwencjonalny OP typu Dolphin, przyszły INS Rahav / Zdjęcie: IDF

Niemcy przekażą Izraelowi kolejny konwencjonalny OP typu Dolphin. Okręt zakupiono za ok. 550 mln euro (2,2 mld zł). Trzecią część tej kwoty pokrył niemiecki podatnik. Prace nad jednostką rozpoczęto w kwietniu 2013. Jej dostawa została zapowiedziana na br. Wcześniej okręt przejdzie serię intensywnych testów morskich.

Przyszły INS Rahav będzie drugim z nowej serii OP typu Dolphin. W odróżnieniu od trzech jednostek przyjmowanych do służby w latach 1998-2000, te zbudowano w oparciu o projekt niemieckiego typ 212. Okręty wyposażono m.in. w układ pędny niezależny od powietrza atmosferycznego. Powszechnie uważa się też, że są zdolne do odpalania pocisków wyposażonych w głowice atomowe.

We wrześniu 2014 do izraelskiego portu morskiego w Hajfie dotarła pierwsza z jednostek nowej serii, INS Tanin (INS Tannin w Izraelu, 2014-09-24). Ostatni z okrętów zostanie dostarczony najprawdopodobniej na przełomie 2017/2018.  Dolphiny traktowane są przez Izrael jako narzędzie odstraszania, dzięki możliwości przenoszenia pocisków manewrujących z głowicami atomowymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.