Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Solar Impulse 2 znów nad Pacyfikiem

Lotnictwo cywilne, 29 czerwca 2015

Samolot eksperymentalny Solar Impulse 2 ponownie wykonuje przelot nad Pacyfikiem.

Pilotowany przez Andre Borschberga Solar Impulse 2 w czasie lotu nad Japonią / Zdjęcie: Solar Impulse

Dziś o godzinie 3:03 czasu miejscowego (18:03 GMT, 28 czerwca), samolot eksperymentalny Solar Impulse 2, pilotowany przez Szwajcara André Borschberga wystartował po raz drugi do lotu nad Pacyfikiem. Poprzednią próbę uniemożliwiła zła pogoda. Po starcie z Nankinu samolot musiał zawrócić i lądować w Nagoi (Przerwany lot Solar Impulse 2, 2015-06-01).

Trasa lotu Solar Impulse 2 wiedzie nad Oceanem Spokojnym na Hawaje. Pierwsze 10 godzin upłynęło w nieco nerwowej atmosferze, ponieważ zespół kierowania lotem musiał rozwiązać problemy techniczne przed wydaniem Borschbergowi zezwolenia na kontynuowanie lotu, gdy pilotowany przez niego samolot znajdował się już poza terytorium Japonii.

Według obliczeń Solar Impulse 2 ma do pokonania ok. 7200 km. Czas przelotu wynosić będzie ok. 120 godzin. W tym czasie Borschberg będzie musiał wykazać się niezwykłą kondycją. W celu zachowania sprawności fizycznej i umysłowej pilot stosować będzie medytacje i ćwiczenia jogi, a także odbywać 20-minutowe drzemki.
Co najważniejsze, na trasie lotu nie ma żadnych lotnisk zapasowych. W przypadku jakiejkolwiek awarii, czy wyczerpania akumulatorów napędzających silniki, Solar Impulse 2 będzie musiał wodować na rozległych obszarach Pacyfiku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.