Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny start Ariane 5

Astronautyka, 16 lipca 2015

Europejska rakieta nośna Ariane 5 wystartowała wczoraj z wyrzutni kosmodromu Kourou. Wyniosła na orbity satelity Space One C4 i MSG-4.

Zdjęcie: Arianespace

Wczoraj o 18:42 czasu lokalnego (21:42 GMT) z wyrzutni ELA-3 kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta nośna Ariane 5 (misja VA224). Na jej pokładzie znajdowały się dwa satelity geostacjonarne – Star One C4 brazylijskiej kompanii komunikacyjnej Embratel Star One i MSG-4 europejskiej organizacji meteorologicznej Eumetsat (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites). Po około pół godzinie oba oddzieliły się od ostatniego stopnia rakiety.

Zbudowany przez SSL (Space Systems/Loral) satelita Star One C4 jest wyposażony w 48 transponderów pasma Ku. Ma transmitować sygnały telewizyjne i telefoniczne nad Brazylią, Ameryką Łacińską i USA. Czas jego pracy jest szacowany na 15 lat.

MSG-4 (Meteosat Second Generation-4) został zbudowany przez Thales Alenia Space. Ma obserwować zjawiska meteorologiczne z pomocą systemu GERB i transmitować sygnały służb poszukiwawczo-ratowniczych. Przewidywany czas funkcjonowania MSG-4 jest planowany na 7 lat.

Wczorajszy start Ariane 5 był trzeci w br. 26 kwietnia rakieta tego typu wyniosła na orbity norweskiego satelitę telekomunikacyjnego Thor 7 i francusko-włoskiego satelitę wojskowego SICRAL 2 (Syracuse 3C), a 27 maja dwa satelity telekomunikacyjne kompanii DirecTV. Ariane 5 wyniosła na orbity 2 satelity, 2012-09-29). Na 2015 zaplanowano łącznie 6 startów Ariane 5 (kolejny na 20 sierpnia z satelitami EUTELSAT 8 West B i Intelsat 34). Jeden kosztuje równowartość ok. 200 mln USD.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.