Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolumbia zawiesza naloty na FARC

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 26 lipca 2015

Prezydent Kolumbii zapowiedział wstrzymanie kampanii nalotów na obozy rebeliantów FARC. Decyzja ma przyspieszyć rozmowy pokojowe prowadzone na Kubie.

Wojska lotnicze Kolumbii wstrzymają naloty na pozycje FARC. Bombardowania zostaną wznowione, jeżeli partyzanci przypuszczą kolejne ataki na kolumbijskich żołnierzy / Zdjęcie: MO Kolumbii

Juan Manuel Santos zadecydował o wstrzymaniu nalotów na obozy szkoleniowe i magazyny używane przez bojowników lewicowej partyzantki FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia). Bombardowania wznowiono wiosną (Kolumbia atakuje FARC, 2015-04-20), po ataku partyzantów na kolumbijski konwój, w wyniku którego zginęło co najmniej 10 żołnierzy, a kolejnych 20 odniosło rany (FARC złamało zawieszenie broni, 2015-04-16). 

Wkrótce potem FARC przypuściło serię ataków na kolumbijskie patrole wojskowe i posterunki kontrolne. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło pod koniec czerwca, na terenie północnego departamentu Norte de Santander. Wojskowy śmigłowiec UH-60L Black Hawk (nr takt. EJC 2185) uległ zniszczeniu, wskutek eksplozji improwizowanego urządzenia wybuchowego, podłożonego przez partyzantów. Śmierć poniosło 4 żołnierzy, a kolejnych 6 zostało rannych, w tym 2 ciężko (Jeszcze o kolumbijskim Black Hawku, 2015-07-16).

Decyzja o zawieszeniu kampanii nalotów na pozycje FARC ma przyspieszyć negocjacje pokojowe, prowadzone od ponad 2 lat na Kubie. Ich celem jest zakończenie konfliktu zbrojnego trwającego od połowy lat 1960., który dotąd kosztował życie ponad 300 tys. osób. W ostatnich miesiącach strony porozumiały się w sprawie usunięcia min i improwizowanych urządzeń wybuchowych z terenów dotychczasowych walk. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza ich eksplozje doprowadziły do śmierci ok. 11 tys. osób – w większości cywilów (Kolumbia odbiera bezzałogowe trały, 2015-04-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.