Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolumbia zawiesza naloty na FARC

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 26 lipca 2015

Prezydent Kolumbii zapowiedział wstrzymanie kampanii nalotów na obozy rebeliantów FARC. Decyzja ma przyspieszyć rozmowy pokojowe prowadzone na Kubie.

Wojska lotnicze Kolumbii wstrzymają naloty na pozycje FARC. Bombardowania zostaną wznowione, jeżeli partyzanci przypuszczą kolejne ataki na kolumbijskich żołnierzy / Zdjęcie: MO Kolumbii

Juan Manuel Santos zadecydował o wstrzymaniu nalotów na obozy szkoleniowe i magazyny używane przez bojowników lewicowej partyzantki FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia). Bombardowania wznowiono wiosną (Kolumbia atakuje FARC, 2015-04-20), po ataku partyzantów na kolumbijski konwój, w wyniku którego zginęło co najmniej 10 żołnierzy, a kolejnych 20 odniosło rany (FARC złamało zawieszenie broni, 2015-04-16). 

Wkrótce potem FARC przypuściło serię ataków na kolumbijskie patrole wojskowe i posterunki kontrolne. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło pod koniec czerwca, na terenie północnego departamentu Norte de Santander. Wojskowy śmigłowiec UH-60L Black Hawk (nr takt. EJC 2185) uległ zniszczeniu, wskutek eksplozji improwizowanego urządzenia wybuchowego, podłożonego przez partyzantów. Śmierć poniosło 4 żołnierzy, a kolejnych 6 zostało rannych, w tym 2 ciężko (Jeszcze o kolumbijskim Black Hawku, 2015-07-16).

Decyzja o zawieszeniu kampanii nalotów na pozycje FARC ma przyspieszyć negocjacje pokojowe, prowadzone od ponad 2 lat na Kubie. Ich celem jest zakończenie konfliktu zbrojnego trwającego od połowy lat 1960., który dotąd kosztował życie ponad 300 tys. osób. W ostatnich miesiącach strony porozumiały się w sprawie usunięcia min i improwizowanych urządzeń wybuchowych z terenów dotychczasowych walk. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza ich eksplozje doprowadziły do śmierci ok. 11 tys. osób – w większości cywilów (Kolumbia odbiera bezzałogowe trały, 2015-04-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.