Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-16I z SDB

Lotnictwo wojskowe, 20 sierpnia 2015

Wojska lotnicze Izraela przystosowały samoloty F-16I do przenoszenia bomb GBU-39 SDB.

4 GBU-39 SDB podwieszone na wielozamkowej belce uzbrojeniowej BRU-61 pod skrzydłem F-16I. Samolot może przenosić najprawdopodobniej 8 bomb tego typu / Zdjęcie: MO Izraela

Po ponad dekadzie użytkowania przez Hejl HaAvir (izraelskie wojska lotnicze) samoloty wielozadaniowe F-16I Sufa zostały przystosowane do kolejnego typu uzbrojenia. Niedawno resort obrony Izraela poinformował o wyposażeniu je w bomby szybujące SDB (Small Diameter Bomb), które nazwano Barad Had (hebr. przenikliwy grad).Izraelczycy nie podali, jaki typ SDB wszedł do arsenału F-16I. Na opublikowanym zdjęciu widać, że jest to GBU-39/B.

SBD jest bronią typu stand-off o masie 113 kg i długości 180 cm, która może być zrzucana z odległości 110 km od celu, spoza zasięgu środków obrony powietrznej przeciwnika. Po oddzieleniu się od nosiciela i rozłożeniu skrzydeł bomba porusza się lotem szybowym w kierunku celu, który może być dowolnie położony względem samolotu (przed nim, z boku lub z tyłu).

GBU-39/B jest naprowadzana przy pomocy układu nawigacyjnego dGPS/INS i może być użyta niezależnie od warunków pogodowych. Według producenta bomba jest zdolna do przebicia zbrojonego betonu o grubości 1,8 m lub betonu zbrojonego ze wzmocnieniem stalowym o grubości ponad 1 m. Dokładność trafieni wynosi 5-8 m.

Dotychczas do przenoszenia SBD były przystosowane jedynie F-15I Ra’am, jakich Hejl HaAvir mają na stanie zaledwie 25, w 69. eskadrze Młotów (Modernizacja F-15I, 2013-10-16). Od niedawna inną jednostką, która ma zdolność operacyjnego użycia SBD jest 107. eskadra Rycerzy o Pomarańczowych Ogonach,stacjonująca w bazie Ramon, wyposażona w F-16I.

Można założyć, że niebawem kolejne eskadry wyposażone w Sufy zostaną przystosowane do przenoszenia SDB. Izraelczycy mają na stanie ok. 100 samolotów tego typu, wchodzących w skład 119. eskadry Nietoperzy bazującej w Hatzerim oraz 253. eskadry Negev i 201. eskadry Jedynek z bazy Ramon (Centrum obsługi izraelskich F-16, 2015-01-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.