Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jubileuszowe Tornada

Lotnictwo wojskowe, 21 września 2015

Brytyjczycy uczcili 100-lecie istnienia kilku eskadr, wyposażonych obecnie w samoloty uderzeniowe Tornado.

Formacja Tornad RAF w okolicznościowych malowaniach. Od lewej widoczne są samoloty ze składu XV, 12(B), IX(B) i 31. Squadronu. Prowadzącym jest samolot z malowaniem nawiązującym do 40. rocznicy oblotu Tornado / Zdjęcie: MO W. Brytanii

W ubiegłym i bieżącym roku upłynęło 100 lat od utworzenia aż czterech eskadr Royal Air Force, które obecnie mają w swoim wyposażeniu samoloty uderzeniowe Tornado GR4 (Sukcesy RAF w Iraku, 2015-08-25). Z tek okazji zorganizowano przelot, w którym wzięły udział Tornada w okolicznościowych malowaniach. Cztery z nich wystartowały z bazy Marham, a piąty – z Lossiemouth.

Najstarszą eskadrą eksploatującą Tornada jest IX(B) Squadron. Jednostka ta powstała 8 grudnia 1914 w St. Omer we Francji. Jej lotnicy jako pierwsi operowali w nocy. Stąd mottem eskadry stało się zawołanie Per Nocto Volamus (Latamy nocą), a jej godłem – nietoperz w kolorze zielonym, który używany był jako kamuflaż .

12(B) Squadron powołano do życia 14 lutego 1915 w Netheravon. W 1926 jednostka otrzymała do wyposażenia samoloty Firey Fox i z tego powodu przyjęła wizerunek lisa jako godło. Mottem jednostki jest Lead the Field (Pierwsi na polu bitwy). Sentencja ta pokazuje wkład eskadry w rozwój taktyki bombardowania podczas dnia.

Piątka Tornad w jubileuszowych malowaniach wykonała rutynowy lot szkoleniowy nad terytorium W. Brytanii
 

Kolejną jubileuszową jednostką jest 31. Squadron Goldstars, utworzony w bazie Farnoborugh. Setna rocznica jego istnienia obchodzona będzie 15 października br. Godłem eskadry jest Złota Gwiazda Indii, ponieważ jako pierwsza jednostka lotnicza wzięła ona udział w działaniach na terenie tego kraju. Z tego powodu zawołanie eskadry to First in Indian Skies.

1 marca upłynęło także 100 lat od sformowania XV Squadronu. Sformowany w Farnborough, nosił początkowo w godle głowę jelenia szlachetnego, lecz później zmieniono ją na głowę łani. Obecnie eskadra stacjonuje w bazie Lossiemouth i jest jednostką przeszkolenia operacyjnego.

Lotnicy z Marham uczcili również 40-lecie oblotu Tornado, nanosząc w ub. r. okolicznościowe malowanie na jeden ze swoich samolotów. Wszystkie malowania zostały wykonane przez specjalistów z SERCO, którego siedzibą jest RAF Marham.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.