Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HS Ritsos w linii

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 października 2015

Marynarka wojenna Grecji rozpoczęła eksploatację nowego okrętu rakietowego HS Ritsos.

HS Ritsos podczas ceremonii przyjęcia do służby / Zdjęcie: MO Grecji

Uroczystość przyjęcia do służby HS Ritsos (P71), typu Roussen, zorganizowano w bazie marynarki wojennej Grecji w Scaramanga, w pobliżu Aten. Wczorajsze wydarzenie swoją obecnością uświetnili członkowie greckich władz, w tym minister obrony, Panos Kammenos i przedstawiciele dowództwa floty.

HS Ritsos jest jednym z 5 kutrów rakietowych typu Roussen, eksploatowanych przez grecką marynarkę wojenną. W przyszłości Ateny odbiorą kolejne 2 jednostki tego typu. Okręty charakteryzują się bardzo silnym uzbrojeniem. Wyposażono je bowiem m.in. w wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych MM-40 Exocet Block 2/3, 76-mm armatę morską Oto Melara Super Rapid i wyrzutnie systemu obrony powietrznej rodziny RIM-116 Rolling Airframe Missile (RAM).

Okręty typu Roussen służą przede wszystkim do patrolowania wód morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej. Greckie kutry są też regularnie wysyłane na wielonarodowe ćwiczenia morskie organizowane na Morzu Śródziemnym. Jednostki wypierają 580 t i rozwijają 34 w. Załogę stanowi 45 oficerów i marynarzy.

Zakup kutrów rakietowych typu Roussen jest jednym z elementów ambitnego programu modernizacji greckiej marynarki wojennej. Mimo ograniczeń budżetowych resort obrony nie szczędzi środków zarówno na podnoszenie zdolności bojowej obecnie eksploatowanych jednostek, jak i kupno nowych okrętów (Modernizacja greckich fregat, 2015-01-12). W najbliższych latach priorytetem m.in. będzie zwiększenie potencjału operacyjnego floty okrętów podwodnych (HS Pipinos w linii na wiosnę, 2015-01-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra