Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi strzelają z RBS 70

Wojska lądowe, 16 listopada 2015

Wojska Republiki Czeskiej przeprowadziły próbne strzelania z przeciwlotniczych zestawów rakietowych RBS NG 70.

Żołnierze 252. batalionu przeciwlotniczego Armády České republiky przeprowadzili próbne strzelania z PPZR RBS NG 70 w końcu października / Zdjęcie: Saab

Dzisiaj Saab poinformował, że 26 października, na poligonie Boletice, w powiecie Český Krumlov, przeprowadzone próbne strzelania z przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych bliskiego zasięgu RBS NG 70, znajdujących się w wyposażeniu Armády České republiky (sił zbrojnych Republiki Czeskiej). Wzięli w nich udział żołnierze 252. batalionu przeciwlotniczego.

W trakcie ćwiczeń wystrzelono kilka pocisków. Każdy z nich trafił w wyznaczony cel powietrzny. Oprócz oceny wymagań taktycznych i technicznych, przeprowadzono także, w ścisłej współpracy z Saabem i przedstawicielami przemysłu czeskiego, sprawdzian możliwości pełnej integracji RBS 70 w ramach czeskiego systemu obrony powietrznej.

Wynik prób potwierdził, iż PPZR RBS 70 NG został z powodzeniem zintegrowany z czeskim systemem obrony powietrznej. Wydarzenie to stanowi przełom zarówno z powodu wykorzystanej podczas prób technologii, jak i osiągniętego poziomu współpracy – RBS 70 NG stał się rozwiązaniem typu plug and play (podłącz i używaj), dostępnym dla każdego klienta.

Jedną z najważniejszych zalet RBS 70, oprócz małej masy i zintegrowanego celownika noktowizyjnego, jest układ automatycznego śledzenia celu. Operator zestawu podświetla cel wiązką laserową, a pocisk wykorzystując własne czujniki namierza cel. Nawet, gdy operator jest zestresowany, niemożliwe jest chybienie celu. Wszyscy nasi operatorzy zestrzelili cele powietrze po zaledwie kilku godzinach szkolenia – podkreślił ppłk Jan Suchý, dowódca  252. bplot.

Saab ponownie udowodnił, iż gotowy jest do współpracy z lokalnymi partnerami, by osiągnąć wyniki, które spełniają kluczowe wymogi sił zbrojnych danego kraju w dowolnym zakresie. Dzięki tym próbom mogliśmy zademonstrować możliwość integracji naszego rozwiązania z istniejącym systemem obrony powietrznej, co zwiększa poziom ochrony sił lądowych przeciwko zagrożeniom z powietrza – powiedział Jason Howard, dyrektor Saab na Polskę (Łotwa zamawia RBS 70, 2015-10-23, Kolejne zamówienie na RBS 70, 2015-07-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.