Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Łotwa wzmocni obronę powietrzną

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 24 lipca 2014

Łotwa zakupi dodatkowe urządzenia kontroli przestrzeni powietrznej oraz systemy obrony przeciwlotniczej.

Dodatkowe środki zostaną też przeznaczone na doposażenie okrętów marynarki wojennej w urządzenia obserwacji i analizy otoczenia, a także organizację kolejnych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych. Zakup dodatkowej stacji radiolokacyjnej ma pozwolić Łotyszom na wykrywanie wrogich statków powietrznych, w tym np. śmigłowców szturmowych, poruszających się na niskim pułapie / Zdjęcie: MO Łotwy

Podczas niedawnego posiedzenia, rząd Łotwy zgodził się przeznaczyć 158 mln euro (654 mln zł) na zakup co najmniej jednej stacji radiolokacyjnej oraz nieokreślonej liczby przenośnych zestawów przeciwlotniczych FIM-92 Stinger, które uzupełnią eksploatowane od połowy minionej dekady RBS70 Mk 2. W grę może też wchodzić zakup bezzałogowych statków latających. Plan zakupowy będzie rozpisany na 8 lat.

Nowe uzbrojenie i środki obserwacji zostaną zakupione ze środków podwojonego budżetu obronnego państwa, podobnie jak 120 używanych brytyjskich czołgów rozpoznawczych, prawdopodobnie FV107 Scimitar (Łotwa kupi brytyjskie czołgi rozpoznawcze, 2014-02-28). Ryga zapowiedziała niedawno systematyczne zwiększanie wydatków obronnych, tak by w 2020 odpowiadały one 2% PKB (Łotwa zwiększa wydatki na obronność, 2014-07-04).

Łotewskie RBS70 zostały kupione w Szwecji w październiku 2004 za 185 mln SEK i dostarczone w latach 2006-2007. Zestawy stanowiły kombinację nowych systemów i używanych przez szwedzkie siły zbrojne, ale zmodyfikowane do najnowszego standardu Mk 2 / Zdjęcie: MO Łotwy

Na podobne działania – w odpowiedzi na obecny kryzys polityczny na Ukrainie – reagują też pozostałe państwa bałtyckie. Litwa zamierza m.in. przezbroić dwa bataliony brygady zmechanizowanej Żelazny Wilk w kołowe transportery opancerzone, zastępujące gąsienicowe M113A1/A2 i kupić polskie przenośne zestawy przeciwlotnicze Grom (Litwa zbroi się, 2014-07-23, Litwa decyduje się na Gromy, 2014-07-03). Estonia z kolei chce pozyskać holenderskie bojowe wozy piechoty CV9035NL oraz 155-mm samobieżne armatohaubice PzH 2000 (Estonia chce kupić sprzęt pancerny, 2014-04-08) i przeciwpancerne pociski kierowane Javelin (Estonia chce zakupić ppk Javelin, 2014-06-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.