Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kenijska policja odebrała VN-4

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 lutego 2016

W Kenii odebrano pierwszą partię chińskich samochodów opancerzonych VN-4 4x4.

VN-4 4x4 zaprojektowano specjalnie dla potrzeb sił szybkiego reagowania czy policji, w trakcie operacji pokojowych i antyterrorystycznych. Pojazdy mają 2-osobową załogę i mogą przewozić do 8 osób desantu. Prędkość maksymalna wynosi 115 km/h, a zasięg 700 km

W poniedziałek oficjalnie przyjęto do służby partię ponad 30 samochodów opancerzonych Norinco VN-4 4x4 przeznaczonych dla kenijskich służb policyjnych. Ceremonię odbioru wozów zorganizowano w siedzibie głównej policji w Nairobi. Gościem honorowym uroczystości był prezydent Kenii, Uhuru Kenyatta.

Pojazdy dotarły do Kenii w ubiegłym tygodniu. W nocy z niedzieli na poniedziałek przetransportowano je do Nairobi. Trasę przejazdu ochraniali kenijscy policjanci i członkowie innych służb bezpieczeństwa. Władze kraju obawiały się bowiem prób uszkodzenia lub zniszczenia wozów przez ekstremistów lub grupy przestępcze.

Kenijskie VN-4 4x4 wyposażono w klasyczne stanowisko strzeleckie osadzone na obrotnicy i uzbrojone w 12,7-mm wkm / Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta Kenii

Prezydent Kenyatta tłumaczył zakup VN-4 potrzebą wzmocnienia sił policyjnych, odpowiedzialnych za walkę z gangami i ugrupowaniami ekstremistycznymi działającymi w kraju. Dotąd kenijscy policjanci nie dysponowali tego typu sprzętem. Dlatego często akcje antyterrorystyczne przeprowadzano we współpracy z armią.

Większość kenijskich VN-4 zostanie przekazana oddziałom policji stacjonującym na wschodzie kraju, w tym na granicy z Somalią. W ostatnich latach somalijscy ekstremiści nasili ataki na obiekty rządowe i oddziały sił bezpieczeństwa we wschodniej Kenii. Działania te mają być formą odwetu za zaangażowanie Nairobii w somalijską misję pokojową AMISOM (African Union Mission in Somalia), zorganizowaną przez państwa Unii Afrykańskiej (UA).

W styczniu kenijską opinią publiczną wstrząsnęła informacja o ataku somalijskich bojówkarzy z organizacji Harakat al-Szabab al-Mudżahedin na bazę sił UA na zachodzie kraju. W wyniku ataku zginęło kilkudziesięciu kenijskich żołnierzy. Islamistom udało się również przejąć sprzęt wojskowy, w tym pojazdy opancerzone (al-Szabab potwierdza zajęcie bazy UA, 2016-01-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.