Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Islamiści zajęli bazę UA

Wojska lądowe, 27 czerwca 2015

W ataku somalijskich islamistów na bazę sił pokojowych Unii Afrykańskiej zginęło kilkudziesięciu żołnierzy z Burundi, którzy bronili obiektu.

W ataku na bazę sił pokojowych UA w Lego, ok. 100 km na północny zachód od stolicy Somalii, Mogadiszu, zginęło 50-70 osób, w większości żołnierzy z Burundi. Somalijscy islamiści zapowiadali serię ataków na siły międzynarodowe i członków lokalnych sił zbrojnych w trakcie świętego dla muzułmanów miesiąca Ramadan / Zdjęcie: AMISOM

Atak rozpoczął się we czwartek w nocy, gdy zamachowiec-samobójca w samochodzie wypełnionym materiałami wybuchowymi wysadził się w pobliżu bramy wjazdowej do bazy sił Unii Afrykańskiej (UA) w Lego. Wkrótce potem na teren obiektu wdarli się napastnicy uzbrojeni w karabiny maszynowe i ręczne granatniki przeciwpancerne. Wymiana ognia trwała kilka godzin. W jej trakcie śmierć poniosło co najmniej 50 osób, choć niektóre źródła informują o ok. 70 ofiarach – w większości burundyjskich żołnierzach.

Napastnicy zajęli obiekt, po czym przystąpili do szabrowania. W ciągu kilku godzin wywieźli z bazy broń, amunicję i zaopatrzenie. Niewykluczone, że zabrali ze sobą zakładników – członków sił UA i cywilów mieszkających w pobliżu.

Bazy chroniło ok. 100 żołnierzy z Burundi, podporządkowanych dowództwu misji stabilizacyjnej UA w Somalii (AMISOM, Wzmocnienie AMISOM, 2015-02-23). Ataku mieli dokonać bojownicy powiązani z lokalną organizacją islamistyczną, Harakat al-Szabab al-Mudżahedin. Grupa przeprowadziła w minionym tygodniu atak na konwój sił UA, w wyniku którego zginąć miało ok. 60 etiopskich żołnierzy (IIslamiści znów atakują w Somalii, 2015-06-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.