Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe dane o pogodzie

Astronautyka, 22 września 2016

Airbus Defence and Space na zlecenie niemieckiej agencji kosmicznej opracuje i zbuduje 3 nosiciele innowacyjnych radiometrów meteorologicznych METimage.

W ciągu 1,7 s radiometr METimage obserwuje obszar ziemi o szerokości 12 km i długości 2670 km / Rysunek: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space (ADS) na zlecenie niemieckiej agencji kosmicznej (DLR) opracuje i zbuduje 3 nosiciele innowacyjnych radiometrów meteorologicznych METimage. Kontrakt o wartości 291 mln euro (1,25 mld zł) został podpisany w Berlinie.

METimage to multispektralny radiometr do zastosowań meteorologicznych. Przyrząd nadaje informacje o chmurach, aerozolach, powierzchni Ziemi oraz ich temperaturach w 20 zakresach częstotliwości, od światła widzialnego do podczerwonego (od 443 nm do 13,3 μm), z dokładnością wyższą, niż urządzenia stosowane obecnie. Dzięki ciągłemu skanowaniu obrazuje całą kulę ziemską w ciągu jednego dnia z przestrzenną rozdzielczością 500 m, wnoszą ważny wkład w prognozy pogody i klimatu.

W ciągu 1,7 s radiometr obserwuje obszar ziemi o szerokości 12 km i długości 2670 km za pomocą lustra skanującego ustawionego prostopadle do kierunku lotu. 3 detektory, w tym 2 na podczerwień, działające w kriogenicznej temperaturze poniżej –210°C, dostarczają 20 danych. METimage składa się z 26 różnych elementów i jest jednym z najbardziej skomplikowanych przyrządów, nad którymi pracuje ADS.

Elementy METimage wyprodukowane w Friedrichshafen będą używane w satelitach A nowej konstelacji meteorologicznej Metop-SG (Second Generation) na orbicie polarnej, którą ESA/Eumetsat uruchomią w 2021 (Nowe inwestycje Airbusa w Polsce, 2016-06-23, Zamówienie na satelity meteorologiczne, 2014-10-18). Satelity A z przyrządami optycznymi są projektowane i budowane przez ADS w Tuluzie, a satelity B z przyrządami mikrofalowymi są wytwarzane przez ADS w Friedrichshafen.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.