Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe inwestycje Airbusa w Polsce

Astronautyka, 23 czerwca 2016

Airbus Defence and Space zbuduje w Warszawie kompleks pomieszczeń sterylnych, rozbudowując w ten sposób polską infrastrukturę do produkcji satelitów.

W warszawskiej wytwórni Airbus Defence and Space zbudowane zostaną pomieszczenia sterylne o powierzchni 500 m² / Zdjęcie: Airbus Defence and Space

François Auque, szef działu Systemów Kosmicznych Airbus Defence and Space, poinformował, że europejska spółka zbuduje w zakładach PZL Warszawa-Okęcie kompleks pomieszczeń sterylnych, rozbudowując w ten sposób polską infrastrukturę do produkcji satelitów.

Pomieszczenia sterylne będą początkowo używane do produkcji wiązek elektrycznych – kluczowego elementu, który łączy różne elektroniczne zespoły i podzespoły satelity. W przyszłości będzie można w nich montować jeszcze bardziej zaawansowane podzespoły do satelitów i rakiet nośnych, a nawet małe satelity.

Oprócz biur i innych pomieszczeń, nowy budynek o powierzchni 500 m² będzie zawierał pomieszczenia sterylne klasy ISO 7. W pomieszczeniach tych temperatura, wilgotność i maksymalna liczba cząsteczek w powietrzu będą ściśle monitorowane (ok. 2500 cząsteczek, o średnicy ≥5 µm, na 1 m3; dla porównania, powietrze, którym zwykle oddychamy, zawiera ich kilka miliardów).

Airbus Defence and Space inwestuje w sektor kosmiczny w Polsce od 10 lat, prowadząc działalność poprzez dwie ważne spółki zależne, PZL Warszawa-Okęcie (Porozumienie Airbusa D&S i Wydziału MEiL, 2014-05-29) i Astri Polska (joint venture z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polska w PRACTICE, 2014-05-26), które produkują nowoczesne urządzenia, mające już swój wkład w sukcesach europejskich satelitów i sond, takich jak MetOp-SG (meteorologia), Biomass (środowisko) i JUICE (badania księżyców Jowisza).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.