Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-15C z zasobnikiem Legion

Lotnictwo wojskowe, 22 września 2016

Lockheed Martin poinformował o pierwszym locie samolotu myśliwskiego F-15C, przenoszącego zasobnik uniwersalny Legion.

Zasobnik Legion to urządzenie umożliwiające samolotom F-15 i F-16 prowadzenie działań sieciocentrycznych / Zdjęcie: Lockheed Martin

Producent nie podał daty pierwszego lotu. Wiadomo jedynie, że próby myśliwca F-15C (na zdjęciu) przenoszącego zasobnik Legion realizowane są w bazie lotnictwa Gwardii Narodowej Jacksonville na Florydzie. – Podobnie, jak miało to miejsce podczas lotu pod kadłubem F-16, zasobnik Legion z powodzeniem śledził wiele celów powietrznych w trakcie różnych scenariuszy operacyjnych – powiedział Paul Lemmo, wiceprezes działu Lockheed Martin Fire Control/SOF CLSS (Oblot F-16 z zasobnikiem Legion, 2015-07-01).

Zasobnik Legion urządzenie, umożliwiające samolotom F-15 i F-16 prowadzenie działań sieciocentrycznych. Jego masa całkowita to ok. 250 kg. Długość zasobnika wynosi 2,5 m, a średnica – 0,41 m. W przedniej części zasobnika zabudowano czujnik termolokacyjny IRST21, umożliwiający przeszukiwanie przestrzeni i śledzenie celów. Dzięki temu Legion jest skutecznym środkiem wykrywania celów na dystansie porównywalnym z zasięgiem pokładowych stacji radiolokacyjnych (100-200 km) i ma także możliwość realizowania analogicznych funkcji.

W połączeniu z pociskami powietrze-powietrze z termolokacyjnymi głowicami samonaprowadzającymi umożliwia przechwycenie i zniszczenie celu bez konieczności użycia urządzeń aktywnych (pokładowego radiolokatora), które mogą być wykryte przez przeciwnika. W zasobniku umieszczono także procesor i łącze informacyjne, co pozwala na przekazywanie danych o sytuacji taktycznej do innych sojuszniczych statków powietrznych.

Dodatkowo IRST21 umożliwia zwalczanie kilku celów jednocześnie (ich liczba zależy od możliwości procesora) i jest odporny na wykrycie i zakłócenia elektroniczne. Urządzenie generuje obraz bardzo dobrej jakości, pozwalający na automatyczne i wzrokowe rozpoznanie celu. Co więcej, dostarcza pilotowi informacje pozwalające na wykonywanie lotów profilowych na małych wysokościach, z omijaniem przeszkód terenowych oraz umożliwia wykonanie lądowania w nocy i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Legion będzie oferowany US Air Force w ramach konkursu o kryptonimie MAPS (Multi-domain Adaptable Processing System), zakładającego opracowanie urządzenia pozwalającego na utrzymanie łączności pomiędzy starszymi typami samolotów myśliwskich i wielozadaniowych (F-15 i F-16) z najnowocześniejszymi statkami powietrznymi stealth (F-22 i F-35, 100. F-35A dla US Air Force, 2016-08-29; Pszczoły uziemiły F-22, 2016-08-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.